Ramdane tüneli (Cezayir) Km: 81+680-81+700 arası mühendislik jeolojisi incelemesi
Engineering geological investigation of the Ramdane tunnel (Algeria) between Km: 81+680-81+700
- Tez No: 465346
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tez çalışması kapsamında Cezayir Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü (ANESRİF) tarafından 2011 sonunda başlanan Alger ve Chlef şehirleri arası çift hatlı demiryolu inşası esnasında yürütülen çalışmalar mühendislik jeolojisi perspektifinden incelenmiştir. Ramdane Tünelinde uygulanan tünel açma yöntemleri incelenmiş, kazı işlemleri ve sonrasında tünel desteklemesinin nasıl yapıldığı, kullanılan destek elemanlarının uygulanışı, miktarı ve bu konuda değerlendirmeler yapılmıştır. Kazı ve destekleme aşamalarının ardından zayıf zonlarda meydana gelen problemler sayısal modelleme analizleri ile incelenmiş ve yorumlanmıştır. Tünel inşa çalışmalarında meydana gelen problemlemler, oluşan deformasyonlar ve bunların giderilmesinde izlenen yöntem ve yöntemin aşamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study The Government of Algeria Ministry of Transportation General Directorate of State Railways (ANESRİF) which was started by the end of 2011 between the cities of Alger and Chlef, Ramdane Tunnel construction of double railway which was conducted by ANESRIF have examined from the perspective of engineering geology. Tunneling methods applied in Ramdane Tunnel have examined, how to support the tunnel afterward excavation operations, application of the used support elements their amounts has been examined. After the excavation and support phases, the problems that occurred in weak rock zones were examined and interpreted by numerical modeling analysis. Problems during in the tunnel construction works, deformations that occur in tunnel crust and the methodology and methodology used to fix them have been examined.