Asal halkaların türevlerinin bileşkeleri üzerine
On the compositions of derivations of prime rings
  1. Tez No: 465348
  2. Yazar: EMRAH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA AYIK, DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış ve konuyla ilgili kısa bir bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde, tezin anlaşılırlığını ve okunurluğunu kolaylaştırmak adına bazı genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, J. Krempa ve J. Matczuk'un 1984 yılındaki çalışması ele alınmıştır. Bu bağlamda, halka sınıflarının türevlerinin bileşkelerinin ne zaman yine bir türev teşkil edebileceği incelenmiştir. Ayrıca, asal ve yarı asal halkalar için bazı sonuçlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, C. Lanski'nin 1988 yılındaki çalışması esas alınarak Posner'in 1957 yılındaki çalışmasında yer alan Teorem 1 ve Teorem 2 Lie ideallere genişletilmiş ve diferansiyel özdeşliklerin ilgili sonuçları elde etmede nasıl kullanıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of four main chapters. In the first chapter, topic of the thesis is introduced, and a brief information about the topic is provided. In the second chapter, to facilitate intelligibility and readability of the thesis, general background and informations are provided. In the third chapter, the study presented by J. Krempa and J. Matczuk in 1984 is examined. Thereby, we have investigated those classes of rings for which the compositions of certain derivations is also a derivation. Further, some results about prime and semiprime rings are included. In the fourth chapter, based on the study of C. Lanski in 1988, Theorem 1 and Theorem 2 stated in Posner's study in 1957 extended Lie ideals and examined how differential identities are used to obtain relevant results.