Design and implementation of a transformerless dynamic voltage restorer by using bidirectional DC-DC converter
Çift yönlü DA-DA dönüştürücülü transformatörsüz dinamik gerilim iyileştiricisinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 465349
  2. Yazar: MURAT MUSTAFA SAVRUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET UĞRAŞ CUMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde, yeni bir çift yönlü DA-DA dönüştürücü tabanlı traformatörsüz dinamik gerilim iyileştiricisi (DGİ) topolojisi geliştirilmiştir ve sunulmuştur. Önerilen topoloji, en yaygın elektrik güç kalitesi problemlerinden olan dengeli ve dengesiz gerilim çukuru/tepesi problemlerini kompanze edebilmektedir ve seri konvertör ve şebeke arasındaki izolasyonu hantal enjeksiyon trafoları yerine yüksek frekans transformatör (YFT) ile sağlayabilmektedir. Geliştirilmiş gerilim kompanzatörü, 1 primer ve 3 sekonder sargılı H köprü yapılı DA-DA dönüştürücüsünden ve trafosuz DGİ'den oluşmaktadır. DA-DA dönüştürücüsünün iki yönlü güç akışını sağlamak için her seri konvertörü ayrı kontrol eden tek faz kaydırma yöntemi kullanılırken eksik ve aşırı gerilimi düzeltmek için ise in-phase kompanzasyon yöntemi kullanılmıştır. DGİ çıkışındaki anahtarlama harmoniklerini azaltmak için LC filtre kullanılmaktadır. Önerilen sistemin performansını doğrulamak için 10 kVA gücünde 380V 3 faz 3 telli deney prototipi gerçekleştirilmiştir. Önerilen gerilim dengeleyicisinin performansını test etmek için 20kVA gücünde 3 fazlı gerilim bozucu jeneratör prototipi de tasarlanmıştır. Sistem performansı deney sonuçları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new bidirectional DC-DC converter based transformerless dynamic voltage restorer topology (DVR) is developed and presented. The proposed topology can compensate balanced and unbalanced voltage sag/swell that are the most common electrical power quality problems and can provide the isolation of the series converter and the grid by a high frequency transformer (HFT) rather than bulky injection transformers. The improved voltage compensator is composed of a H bridge DC-DC converter equipped with a HFT with 1 primary and 3 secondary windings and transformerless DVR. The single phase shift (SPS) control method is used for each series converters independently to provide the bidirectional power flow of DC-DC converter while in-phase compensation method is used to correct the missing and excessive voltage of load. LC filter is employed to attenuate the switching ripple harmonics on the output of the DVR. An experimental prototype has been implemented for 380 V three phase / three wire, 10 kVA ratings to validate the performance of the proposed system. In order to test the performance of the proposed voltage compensator, 3 phase, 20kVA voltage disturbance generator prototype is also desinged. The performance of the system is verified with experimental results.