Sera koşullarında farklı bor uygulamalarının patates bitkisinde büyüme ve yeşil aksam bor konsantrasyonuna etkisinin belirlenmesi
Determination of boron doses on potato plant growth and it's concentration in shoot under green house conditions
- Tez No: 465350
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bor (B) bitki biyokimyasal ve fizyolojik metabolizmalarında görev alan önemli mikro besin elementlerinden biridir. Bu tez çalışmasında sera koşullarında Royal Sanayi çeşidi patates bitkisinin beş farklı (0, 0.2, 1, 5 ve 10 mg kg-1 B) dozda B uygulaması ile bitkinin kuru madde verimi, yeşil aksam ve petiol B konsantrasyoları ile farklı petiol içerisindeki B konsantrasyonlarının dağılımına (hareketliliğine) olan etkisi araştırılmıştır. Toprağa artan dozlarda bor uygulaması ile bitkilerin kuru madde verimlerinde topraktan 5 mg kg-1 B uygulamasına kadar olan düzeylerde verim artmış, 10 mg kg-1 (ppm) B dozunda ise verimde azalmalar meydana gelmiştir. Birinci ve ikinci zaman örneklemelerinde toprağa artan dozlarda B uygulaması ile bitkinin yeşil aksam tüm bitki ile farklı petiollerde tespit edilen B konsantrasyonlarında artış olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında hem birinci zaman hem de ikinci zaman örneklemelerinde de petiol B konsantrasyonları arasında istatiksel olarak önemli bir farkın olmadığı ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre patates bitkisine topraktan verilen B'un ksilem iletim demetleri ile gerekli yerlere taşıdığını göstermiş, ancak farklı petioller arasında B konsantrasyonu bakımından ortaya çıkan bu rakamsal benzerlikler borun bir kısmının patates bitkisi içerisinde floem iletim demetlerinde de kısmen taşınabildiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Boron (B) is one of the important micronutrient which is involved in plant biochemical and physiological metabolism. In the thesis study, the effect of five different boron doses (0, 0.2, 1, 5 and 10 mg kg-1 B) on potato plant (Royal Industrial variety) dry matter yield and B concentration in shoot and petiole parts were investigated under greenhouse conditions. Increasing the boron levels application up to does 5 mg kg-1 soil were increased dry matter yield with 10 mg kg-1 (ppm) soil application decreased the yield increases. For both of sampling times (first and second sampling) increasing B level application increased plants B concentration. However there were no statistically differences in between both of sampling times the concentrations in petiole part of plants. According to obtained results, it is shown that the soil applied B is taken up and transported to the necessary part of plant by xylem system. Although there are numerical similarities in the concentration of B among the different petioles, it seems that some of B is transported by phloem transmission bundles as well.