Ege bölgesi aylık sıcaklık verilerinin bölgesel ortalama Mann-Kendall testi ile trend analizi
Regional average Mann-Kendall trend analysis of monthly temperature data in Aegean region, Turkey
- Tez No: 465359
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzün en önemli çevresel sorunu iklim değişikliğidir. İklim değişikliğinin meydana getirebileceği pek çok etkiyi tarihsel veriyi kullanarak ortaya koymaya yönelik araştırmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de olası iklim değişikliğinden önemli bir şekilde etkileneceği öngörülen bölgelerden biri olan Ege Bölgesi incelenmiştir. Bölgedeki 13 istasyonun aylık ortalama sıcaklık (1965-2015) parametrik olmayan Mann-Kendall Sıra Korelasyon Testi ve Bölgesel Ortalama Mann-Kendall Sıra Korelasyon Testi uygulanmıştır. Mann-Kendall testi sonuçlarına göre, nisan-ekim ayları arasında sıcaklıklarda istatistiksel açıdan önemli (%5 ve %1 önem seviyesinde) artışların olduğu sonucuna varılmıştır. Mevsimlik olarak, artma eğilimi 4 mevsimde de söz konusu iken yaz mevsiminde bütün istasyonlarda önemli bir artma eğilimi olduğu belirlenmiştir. Bölgesel olarak incelediğinde sıcaklık değerlerinde önemli artışların mayıs-eylül ayları arasında olduğu gözlenmiştir. Mevsimlik sıcaklık eğilimlerinde ise 4 mevsim için de artma eğilimi olduğu, bu eğilimlerin kış mevsimi hariç tüm mevsimlerde önemli olduğu tespit edilmiştir. 51 yıllık kayıt döneminde bölgedeki en fazla sıcaklık değişimi 0.092°C/ay; en az sıcaklık değişimi ise -0.007°C/ay olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant current environmental issue is the climate change. The researches that to find out numerous effects of climate change intensely have been carrying on. While the climate change effects are investigated,non-parametric and parametric trend tests have been commonly used in hydro-meteorological time series. Aegean Region that expected to be most affected by potential climate-change impacts in Turkey, were investigated in this study. Non-Parametric Mann-Kendall Rank Correlation test was applyed station-based on monthly temperature data of 13 meteorological station in the Aegean Region. And also Regional Average Mann-Kendall Rank Correlation Test was applied to determine regional temperature tendency. According to the monthly results of each meteorological station, an increase in temperature values were observed statistically significant at %5 and %1 level during April-October. According to the seasonal results of each meteorological station, an increase was calculated for 4 seasons at all stations. In addition to this, a statistically significant increase is observed only in summer for all stations. According to regional test results, an overall increases in temperature trend in the region were determined while statistically significant regional trends were observed especially May- September. In addition, seasonal temperature trends were observed to be increased for 4 seasons. Except for winter, seasonal temperature trends were determined statistically significant. The maximum temperature change in this region during the 51-year record period is 0.092 ° C / month; And the minimum temperature change was -0.007 ° C / month.