Yapı denetim firmalarının sorunlarının belirlenmesi ve Adana örneği
Determination of problems in building inspection companies and the Adana example
  1. Tez No: 465360
  2. Yazar: CENGİZHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, yapı denetim firmalarında yaşanan sorunları saptamak ve yapı denetiminde direkt rol alan çalışanların denetimdeki hatalar, bunların kaynakları ve yürürlükteki mevzuat ile ilgili görüşlerini ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Adana ilinde faaliyet gösteren 73 yapı denetim firması çalışanına bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, denetim sırasında en sık karşılaşılan hatalar ve sebepleri tespit edilmiş, yönetimsel ve paydaşlar kaynaklı hatalar belirlenmiş, mevzuat irdelenmiş ve tüm paydaşlara hizmet kalitesini arttırmak için uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey has been conducted on 73 building inspection company employees who are active in the Adana province in order to determine problems encountered in building inspection companies and the opinions of personnel who have a direct role in building inspections on errors in inspection, their causes, the laws in use, and recommendations for solutions. As a result of the study, the most common errors encountered during inspections and their causes have been determined, administrative and stakeholder related errors have been identified, inspection laws have been assessed, and recommendations towards better implementation have been suggested to improve the quality of service to all stakeholders.