Ege bölgesinde yer alan denizel balık yetiştiriciliği sektöründe aşı kullanımı ve etkinliği
Vaccine use and efficiency in sea fish growing sector in the Aegean region
- Tez No: 465361
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CENGİZLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde, Su Ürünleri sektörü her geçen gün büyümekte olup, su ürünleri yetiştiriciliğinde ithalat ve ihracat da buna bağlı olarak yükseliş göstermektedir. Aşı uygulamaları levrek balıklarında yaygın olan bakteriyel hastalıklara karşı (Vibrio spp. ve türevleri) immün sistemini kuvvetlendirerek, balıkların daha doğru ve sağlıklı bir şekilde daha az kayıp ile yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda, Ege Bölgesi'ndeki gerek büyük gerekse küçük işletmelerde aşı kullanımı genel olarak yaygınlaşmıştır. Aşı uygulaması ile uğraşan firma sayısının sınırlı olmasından işletmelerdeki genel düşüncenin aşı fiyatlarının, aşı uygulamasının pahalı olmasından ötürü duyulan rahatsızlık ve bu sebepten küçük aile işletmelerinin aşı uygulamasını maddiyata dayandırarak yaptıramadığı sonucuna varılmıştır. Değerlendirme çalışmasından elde edilen bulgular sonuç bölümünde bir araya getirilerek Ege Bölgesi'ndeki aşı kullanımının yaygınlığı ve aşı uygulamasının balıklar üzerindeki etkisine değinilmiş ve Türkiye'de ki aşı sektörünün ileride nerelere gelebileceği, aşı uygulamalarının su ürünleri yetiştiriciliği için ne derece gerekli olduğunun anlatılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, The Aquaculture sector is growing day by day, import and export of aquaculture is increasing accordingly. Vaccination practices strengthen the immune system against bacterial diseases (Vibrio spp. and their types)that are common in sea bass fish, allowing fish to be grown more accurately and healthily with less loss. In this context, the use of vaccines in the Aegean Region, both large and small, has become widespread. Due to the limited number of firms dealing with vaccination, the general consensus in the business has come to the conclusion that the vaccine prices, the inconvenience caused by the expensive vaccination, and the fact that small family businesses can not make the vaccination application based on material. Findings obtained from the evaluation study are brought together in the conclusion section to discuss the prevalence of vaccine use in the Aegean region and the impact of vaccination on fish and to explain to what extent the vaccine industry in Turkey will be possible in the future and how vaccination applications are necessary for aquaculture.