Kuluçkalık yumurtalarda propolis ve kekik eterik yağının bio fumigant olarak kullanımının mikrobiyolojik yük, kuluçka ve besi performansı özelliklerine etkisi
Effects of propolis and thyme essential oil as a biofumigants on microbiological load of hatching eggs, incubation and growth performance parameters
  1. Tez No: 465368
  2. Yazar: AYŞEN BULANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, kuluçkalık yumurtaların dezenfeksiyonunda kimyasallara alternatif olabilecek kekik uçucu yağı ve propolis kullanımının, yumurta kabuk yüzeyindeki mikroorganizma yoğunluğu, kuluçka parametreleri ve çıkış sonrası besi performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyali 2160 adet kuluçkalık yumurta özel bir işletmeden 29 haftalık yaştaki Ross-308 damızlık tavuklardan elde edilmiştir. Yumurtalar yedi gruba ayrılmış ve daldırma yöntemiyle kekik uçucu yağının (Origanum onites L.) iki dozu (8 ve 16ml/l -T1 ve T2), propolisin iki dozu (%10 ve 20 - P1 ve P2), negatif kontrol grubu olarak etil (E) ve izopropil alkol (P), pozitif kontrol grubu olarak formaldehit (F) ile dezenfekte edilmişlerdir. Propolis ve kekik uçucu yağı uygulamalarından sonra başlangıç mezofolik bakteri yükü (6.59), koliform (5.30), E.coli (3.66), Staphylococcus (7.10), küf-maya (2.71), Pseudomonas (2.78) seviyeleri önemli düzeyde azalmıştır (log kob/yumurta). Salmonella; P1 ve P2 gruplarında 0. günde saptanmış, embriyonik gelişimin 1. ve 18. günlerinde hiçbir grupta saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of propolis and thyme essential oil on microbiological load of hatching eggs, incubation and growth performance parameters which could be an alternative to chemicals used at disinfection. Two thousand and one hundred sixty unwashed, non broken-cracked, normal sized, (uninfected with feces and pad) clean hatching eggs from 29 wk aged of Ross 308 were divided into seven treatment groups, disinfected by dipping method with 2 doses (10% and 20%) of Propolis (P1-P2), 2 doses (8 and 16 ml/L) of Thyme essential oil (Origanum onites L., T1-T2), ethyl and isopropyl alcohol (Negative Control), Formaldehyde (Positive Control, F) and untreated group (Control). The levels of initial total mesophilic microorganism (6.59) Coliform (5.30), Escherichia coli (3.66), Staphylococcus aureus (7.10), Pseudomonas (2.78) and mold-yeast (2.71) decreased significantly after application of propolis and thyme (log CFU/ml). Salmonella, was detected on the application day (0th day) at P1 and P2 groups and not detected in any group on 1st and 18th day of embryonic development.