Kuluçkada propolis özütü kullanımının ve damızlık yaşının etlik piliçlerde çıkım zamanına etkileri
Effects of using propolis extracts during incubation and breeder age on hatching time on broilers
  1. Tez No: 723075
  2. Yazar: SADİ AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada, kuluçka çıkım zamanı üzerine damızlık sürü yaşı ve kuluçka dönemi sırasında yumurta üzerine püskürtülen propolis özütü uygulamasının etkileri araştırıldı. Bu amaçla, genç (28 hafta yaş), orta yaşlı (36 hafta yaş) ve yaşlı (60 hafta yaş) olmak üzere üç farklı yaştaki Ross 308 damızlık sürüden elde edilen 1920 adet kuluçkalık yumurta (her damızlık yaşından 640 adet olmak üzere ) çalışmanın yumurta materyalini oluşturdu. Kuluçka dönemi boyunca yumurtaların üzerine propolis özütü üç farklı dozda (kontrol; 0,5 1,0 ve 2,0 ml/l) sprey şeklinde uygulandı. Kuluçka dönemi sonunda, çıkım zamanları erken (480. saat ve öncesi), orta (480 ile 490'ıncı saatler arası) ve geç (490. saat ve sonrası) olarak değerlendirildi. Araştırma sonunda, sürü yaşı ve propolis özütü uygulamasının kuluçka çıkım zamanına etkisi ayrı ayrı ve birlikte (interaksiyon) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of breeder flock age and the propolis extract spraying on eggs during incubation period on hatching time were investigated. For this purpose, 1920 hatching eggs (640 from each breeding flock age) obtained from breeding flocks of three different ages as young (28 weeks), middle-aged (36 weeks) and old (60 weeks) constituted the material of the study. During the incubation period, propolis extract was applied to the eggs in three different doses (control; 0.5 1.0 and 2.0 ml/L) as spray. At the end of the incubation period, hatching times were evaluated as early (480 hours and before), mid (480 to 490 hours) and late period (490 hours and later). At the end of the study, the effects of flock age and propolis extract application on hatching time from hatching were evaluated separately and interaction. It was determined that out from hatching occurred mostly in the middle period (69.05%) and the least in the last period (7.75%), and it was determined that the hatching time from hatching was affected by the age of the breeder flock.