Propolis ekstraktının damızlık ve etlik piliç karmalarına ilavesinin ve kuluçkalık yumurtalara in-ovo enjeksiyonun etlik piliçlerin immun durum, bazı kan parametreleri, bağırsak mikroflorası ve performans üzerine etkileri
The effects of propolis extract supplementation to breeder and broiler diet, and its in-ovo injection to hatching eggs on immune status, some blood parameters, intestinal microflora and performance of broiler chicks
- Tez No: 449270
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma propolis ekstraktının, in-ovo veya etlik piliç yemlerine eklenmesinin besi performansı, aşı-antikor ilişkisi, bağırsak mikloflorası ve kan parametreleri ile ebeveyn kaynaklı immun sistem üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 18 haftalık yaşta 288 adet Ross308 piliç ebeveyn olarak kullanılmıştır. Etlik ebeveynler ve civcivler kontrol veya propolis ekstraktı ilave edilmiş yemlerle beslenmişlerdir. Hem ebeveyni hem de civcivleri kontrol (KK); ebeveyni kontrol+civcivleri propolis ekstraktlı (KP); ebeveyni kontrol+civcivleri in-ovo propolis ekstraktlı (KiP); ebeveyni kontrol+civcivleri in-ovo serum fizyolojikli (KiF); ebeveyni propolis+civcivleri kontrol (PeK); ebeveyni propolis+civcivleri propolis ekstraktlı (PeP) yemlenen gruplar olacak şekilde 6 grup oluşturulmuştur. Muamele gruplarının her bir tekerrüründe 10 hayvan bulunan deneme 6 hafta sürdürülmüştür. Etlik piliç denemesinde 1-21 ve 1-42 günde yem tüketiminde PeK diğer gruplardan daha yüksek, yemden yararlanma oranında ise 1-42 günde KP grubunda bulunmuştur. Canlı ağırlık artışında gruplar arasında farklılık tespit edilmemiştir. Serumda alanin aminotransferaz(ALT) aktivitesi KK ve KP gruplarında daha yüksek, aspartat aminotransferaz(AST) seviyesinde ise yüksek değerler PeP ve PeK gruplarına aittir. Albumin ve toplam protein açısından gruplar arasında fark bulunmazken, trigliserit ve total antioksidan (TAS) seviyesi KK diğer gruplardan daha yüksek, total oksidan (TOS) seviyesi KiP grubunda daha yüksek gözlenmiştir. Kuluçkadan çıkışta IgA ve kesim sonrası IgM değeri en yüksek yine KiP grubundan elde edilmiştir. Aşılara karşı oluşan antikor titrelerinde 21.gün Newcastle aşısı için KK ve KiF grubu en iyi immun yanıtı sergilemiştir. PeP'te toplam aerobik mikroorganizma daha yüksek, toplam mantar sayısı daha düşük; Escherichia coli ve Lactobacillus sayısı KiF grubunda daha düşük saptanmıştır. Bu araştırma sonucunda in-ovo propolis ekstraktının kuluçkadan çıkan civcivlerin maternal antikor seviyelerini yükselttiği, trigliserit haricindeki diğer biyokimyasal parametrelere etkisinin olmadığı, E. coli sayısında azalmaya neden olduğu ve kuluçka çıkışında 21 gün boyunca güçlü bir immun yanıt sergilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of propolis extract by in ovo feeding or by adding in broiler diet on fattening performance, vaccine-antibody relationship, gut microflora, some blood parameters and parent mediated immune system. Total 288 Ross308 pullets aged 18 weeks were used in the study. Broiler parents and chicks were fed the control feed or added propolis extract. There were 6 groups in the study: CC (Parent diet & Offspring diet without propolis (Control)), CP (Parent diet without PE & Offspring diet with PE), CiP (Parent diet without PE & in-ovo PE injection), CiS (Parent diet without PE & in-ovo saline injection), PeC (Parent diet with PE & Offspring diet without PE), PeP (Parent diet & Offspring diet with PE). The most suitable propolis extract dose was determined as 400 ppm. Each group was consisted of 10 replications with 10 broiler chickens and the experiment was lasted for 6 weeks. While the highest feed consumptions at 1-21 and 1-42 days were found in PeC group in broiler chickens, the best feed conversion ratio at 1-42 days was found in CP group. The live weight gains were found not to be different among the groups. The highest alanine aminotransferase (ALT) activities were found in CC and CP groups and aspartate aminotransferase (AST) activities in PeP and PeC groups. While there were no differences in terms of serum albumen and total protein contents between the groups, the highest triglyceride and total antioxidant (TAS) levels were found in CC and the highest total oxidant (TOS) level in CiP group. IgA level in hatched eggs and IgM value after hatching were highest in CiP group. The best immune response was obtained for 21st day Newcastle Disease vaccine in CC and CiS groups. The highest number of total aerobic microorganism and the lowest number of total fungi were found in PeP group and the lowest Escherichia coli and Lactobacillus counts were in CiS group. In conclusion, it was determined that in-ovo propolis extract increased the maternal antibody levels, that had not consistent effects on blood biochemical parameters except for triglyceride, that led to decrease in the number of E. coli, propolis can provide strong immune response for 21 days after hatching.