Broyler kuluçkalık yumurtalarına ın ovo besleme yöntemi ile propolis ekstraktı enjeksiyonunun kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkileri
The effects of in ovo injection of propolis on hatching results and broiler performance in broyler
- Tez No: 517943
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, broyler kuluçkalık yumurtalarının amniyon sıvısına in ovo besleme yöntemi ile propolis ekstraktı enjeksiyonunun kuluçka sonuçları ve çıkış sonrası performansa etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede toplam 500 adet Ross 308 döllü broyler kuluçkalık yumurtası kullanılmıştır. Çalışma 5 muamele grubu (negatif kontrol grubu, pozitif kontrol grubu, %5' lik propolis 1 grubu, %10' luk propolis 2 grubu, %15' lik propolis 3 grubu) ve her muamele grubuna ait 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Tüm gruplarda yumurta ağırlık ortalaması benzer olacak şekilde, yumurtalar kuluçka tepsilerine dağıtılmıştır. Enjeksiyonlar 18. günde her bir muamele grubu için 0.5 ml' lik dozlarda (negatif kontrol grubu; uygulama yok) ve yumurtanın küt tarafından 18 mm derinlikte amniyon sıvısına uygulanmıştır. Kuluçka işleminin tamamlanmasıyla birlikte yeter sayıda çıkış yapan her gruptan eşit sayıda ve toplamda 180 adet civciv deneme kümesine, deneme grup orijinlerine göre aktarılmıştır. Civcivler 6 hafta süreyle yetiştirmeye alınarak, gelişme performansı hakkında veriler toplanmıştır. Çalışma sonunda in ovo propolis enjeksiyonunun kuluçka sonuçlarından çıkış gücü, iç pip, dış pip ve toplam ölüm oranlarını istatistiki olarak olumsuz etkilediği görülmüştür. Tepside ölüm oranı bakımından muamele grupları arasındaki farklılıklar ise istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the incubation results of propolis extract injection with in ovo feeding method and post-emergence performance of broiler hatching eggs in amniotic fluid. A total of 500 Ross 308 broiler hatching eggs were used in the experiment. The study consisted of 5 treatment groups (negative control group, positive control group, 1 group of 5% propolis, 2 groups of propolis of 10%, 3 groups of propolis of 15%) and 4 replicates of each treatment group. In all groups, the egg weight was distributed to the incubation trays in a similar manner. Injections were applied to the amniotic fluid at a dose of 0.5 ml per treatment group on day 18 (negative control group; no application) and at a depth of 18 mm from the small end up. With the completion of the incubation process, the same numbers of chickens (a total of 180 chickens) were sent to to the research facilities, according to the experimental group origin. Chicks were raised for 6 weeks and data were collected on their development performance. At the end of the incubation treatment, it was observed that in ovo propolis injection affected the hatchability of fertile eggs, internal pip, external pip and total mortality rates negatively. Differences among treatment groups in terms of dead in trays were statistically insignificant (P> 0.05). In contrast, the differences among the treatment groups in terms of survival rate were statistically significant (P 0.05). According to research findings, it was concluded that the solvent to be used as a solvent for at least the propolis source and the application dose is a very critical factor for the success of the study in order to pinpoint the effects of propolis on incubation results and post-emergence performance values. It would be helpful to mention that it is useful to focus on dose studies after identifying similar solvents that would not be harmful to the embryo first.