Telekomünikasyon baz istasyonlarında enerji verimliliğinin arttırılması için faz değiştiren madde geliştirilmesi
Development of phase changing material for increasing energy efficiency in telecommunication base stations
- Tez No: 465379
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME ÖMÜR PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ile telekomünikasyon baz istasyonlarında soğutma amaçlı kullanılan klimaların toplam çalışma süreleri düşürülerek elektrik enerjisinden tasarruf edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca elektrik kesintilerinde jeneratör kullanım süresini azaltarak yakıt maliyetlerini düşürerek üretilen sera gazı miktarının azaltılabilecektir. Sistemden yayılan atık ısının Faz Değiştiren Madde (FDM)'de depolanması ve hava akımı ile uzaklaştırılması için alüminyum malzemeden ısı depolama ünitesi tasarlanmış ve üretilmiştir. Uygun sıcaklık aralığı için seçilen FDM'ler Micronal 5001(BASF), Kaprik Asit, Kaprik-Miristik asit karışımı ve Kaprik-Stearik asit karışımıdır. Her bir FDM için tek basamakta ve kademeli olarak ısı depolama ünitesi içerisinde, fanın açık ve kapalı pozisyonlarında ısınma deneyleri yapılmıştır. Özel bir firmaya ait telekomünikasyon baz istasyonunda günlük elektrik enerjisi tüketimi 75 kWh ve bu tüketimin 15kWh'lik kısmının istasyonu soğutma için kullanılan 12.000 BTU'lük bir klimanın tükettiği elektriksel ölçümlerle belirlenmiştir. Deney sonuçlarına ve yapılan hesaplamalara göre örnek telekomünikasyon baz istasyonunda elektrik kesintisi durumunda, 10 adet ısı depolama ünitesi ve FDM olarak 100 kg kaprik asit kullanımı ile istasyonun iki saat boyunca normal çalışmasına devam edebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to save electricity energy by decreasing the total working time of air conditioners used for cooling in telecommunication base stations. It is also aimed to reduce the fuel costs by reducing the generator usage period in case of power failure and to reduce the amount of greenhouse gas produced. A heat storage unit is designed and manufactured from aluminum material for the storage and removal of waste heat from the system by air flow. The Phase Change Material (PCM)s selected for the proper temperature range are Micronal 5001 (BASF), Capric Acid, Capric-Myristic acid mixture and Capric-Stearic acid mixture. For each PCM, heating tests were carried out in the open and closed position of the fan in single and multi-step heating. In a telecommunications base station, which belongs to a private firm, daily total electrical energy consumption of 75 kWh and 15 kWh of total consumed by a 12,000 BTU air conditioner used for station cooling were determined by electrical measurements. According to the test results and calculations made, in case of power failure in the telecommunication base station, it is determined that normal operation of the base station can continue for two hours by using 10 thermal storage unit sand 100 kg of capric acid as PCM.