Antepfıstığında meyve gözü dökümleri ile ilgili mekanizmanın belirlenmesi
Determination of mechanism of bud abscission in pistachio
  1. Tez No: 465378
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ GÜNDEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu araştırma Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait Dr. Ahmet Bilgen Araştırma istasyonunda bulunan P.vera anacı üzerine aşılı 33 yaşındaki, susuz koşullarda yetiştirilen mutlak periyodisite gösteren ''Uzun'' antepfıstığı çeşidinde yürütülmüşür. 2014-2016 yıllarında 'Var' ve 'Yok' yılında farklı dönemlerde alınan meyve gözlerinde ışık/florasan mikroskopu ve Taramalı Elektron mikroskopu (SEM) ile histolojik incelemeler yapılmıştır, meyve gözünde kopma tabakasının oluştuğu dönemden önce ve sonra sürgün, yaprak, meyve salkım iskeleti ve meyvelerde poliaminler, ACC sentaz enzimi ve makro ve mikro besin elementleri, miktarlarının belirlenmesi ve bu içsel etmenlerin periyodisiteye etkisi araştırılmıştır Araştırma sonuçlarına göre, antepfıstığında 'Var' yılı ağaçları meyve gözünde 25 Mayıs, 'Yok' yılında ise 14 Haziranda kopma tabakasının oluşmaya başladığı saptanmıştır. Meyve gözü dökümlerinin ve kopma tabakasının oluşmaya başladığı dönemde ACC ve poliamin miktarında azalış olduğu belirlenmiştir. N, P, K, Ca, B ve Fe elementlerinin antepfıstığının yıllık meyve verimi ve üretimi için anahtar bir rol olduğu belirlenmiştir. Antepfıstığında farklı gelişme dönemlerinde poliaminler, ACC ve besin maddesi içerikleri gibi içsel etmenlerin meyve gözü dökümleri ile ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was carried 33 years of old P.vera cultivar, 'UZUN', which is grafted on P.vera rootstocks and shows absolute alternate bearing and normally grows in dry conditions that were planted in Dr. Ahmet Bilgen Research Station. Fruit buds samples, from three“On”year and three“Off”year trees in years 2014-2016 using were examined to determine abscission layer formation time and the begining of bud flower falling date light/fluorescent microscope and Scanning Electron Microscope (SEM) for histological analysis. On the other hand shoots, leaves, fruit bud, peduncles and fruits were sampled to research on the effects on pistachio bud abscission and alternate bearing polyamines, ACC synthase and macro- and micronutrient elements. As a result of this study, it is proved that abscission layer formation begins 'On' year 25 May and 'Off' year 14 June. It was determined that the amount of ACC and polyamine decreased when pistachio bud abscission and abscission layer formation time. It is thought that the N, P, K, Ca, P and F elements may have a key role in the annual fruit production and yield of pistachios. It has been proved that there is a relationship between alternate bearing and internal factors such as polyamines, ACC synthase and nutrient elements during different developmental stages in pistachio.