Kastamonu, Araç, İhsanlı Köyü kireçtaşlarından gözenekli (poroz) beton üretiminde dane boyutu-porozite ve mukavemet ilişkisinin belirlenmesi
Determining the grain size-porosity and strength relationship in production of pervious (porous) concrete to the limestone of Ihsanli Village in Arac, Kastamonu
  1. Tez No: 465418
  2. Yazar: DİLRUBA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ KIRIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Kastamonu ili Araç ilçesi İhsanlı köyü kireçtaşı dane boyutunun geçirimli beton mukavemetine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından belirlenen agrega ve beton deney yöntemleri kullanılmıştır. Standartlara uygun olarak alınan agrega örnekleri üzerinde özgül ağırlık ve su emme oranı, birim ağırlık, elek analizi, kimyasal ve mineralojik analiz yapılmıştır. Ayrıca ocaktan temin edilen malzeme ile TS 802 standardına uygun olacak şekilde beton numuneleri oluşturulmuş ve basınç dayanım testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the grain size of İhsanlı village limestone on the pervious concrete strength were investigated. Standard aggregate tests approved by Turkish Standards Institute were carried out to analyze the samples. Grain size distribution, unit weight, specific weight, water absorption rate, chemical and mineralogical analysis of aggregates taken from aggregate quarries were determined. In addition, concrete samples are prepared, using TS 802 standards. Compressive strength tests were performed on concrete sample.