Kastamonu ili araç ilçesi örneğinde kırsal mimari
Rural architecture in the case of Kastamonu provincial araç district
  1. Tez No: 856242
  2. Yazar: HAMZA ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Osmanlı Döneminde, Beylikler Dönemi'nin sınırlarını izleyen yönetim yapılanmasında Kızılırmak'tan Sakarya'ya kadar Kuzeybatı Anadolu'nun önemli merkezlerine yakın bir konumda olan Kastamonu vilayeti, Cumhuriyet'in ilanına dek bu bölgenin merkezi durumunu sürdürmüştür. Yüzlerce yıllık üretim, ticaret, sanat, sermaye, eğitim gibi birikime sahip Kastamonu halkının, 20. yy.'da savaşlar ve iç göçler ile eğitimli ve nitelikli insan kaynaklarını büyük bir oranda yitirmiş olması sonucunda, bazı alanlarda toplumsal-kültürel ve ekonomik bakımdan daha da geri gitmiş olduğu görülmektedir. Ülke genelinde gelişen sanayi ve kentleşmenin Kastamonu'da yaşanmaması, ilin ve ilçenin kısmen“doğal”kalmasına olanak sağlamıştır. Kastamonu'nun hemen hemen tüm ilçelerinin kırsal yerleşimleri, nitelikli mimari örnekleri barındırmaktadır. Araç ilçe merkezi, Karabük ve Kastamonu illerinin arasında, ilçenin ortasından geçen D-030 karayolunun kuzey ve güneyinde kuruludur. Araç ilçesine bağlı köylerdeki konutlar, yaşam şeklinin farklılaşmasına bağlı olarak, il ve ilçe merkezindeki konutlardan ayrılır. Bu farklılaşma, daha çok merkezde yaşayanların zemin kat kullanımında belirginlik gösterir. Kentteki konutların zemin kat planlarında çoğunlukla ahır, kiler, samanlık gibi hizmet alanı olan bölümler yoktur. Çoğunun dış cepheleri sıvalıdır. Üst katında çatılı oda örnekleri de olan konutların cephesinde/cephelerinde ise dikey hareketli pencereler ile çıkma düzenleri bulunur. Bölgede en yaygın yapım tekniği“ahşap çatkı karkas”düzeninde yapılan, boşluklarına çeşitli dolgu malzemeleri yerleştirilmiş“hımış”duvar oluşturma tekniği uygulamasıdır. Görkemli geçmişinin izlerini taşıyan mimari miras; kırsal yerleşim yerlerinde de yılların getirdiği birikime sahiptir. Yaptıranın da katkılarıyla inşa edilen usta işi konutlar, günümüzde çoğunlukla harap, yıkık, terkedilmiş veya dönemsel olarak kullanılmaktadır. Kentlilerin yaşadığı toplumsal, teknolojik ve ekonomik değişim süreçlerinden uzakta, yöre insanlarının kendi bilgi deneyimleri ile inşa ettikleri mimariyi konu alan“KASTAMONU İLİ ARAÇ İLÇESİ ÖRNEĞİNDE KIRSAL MİMARİ”başlıklı çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde amaç, kapsam, yöntem ve literatür hakkında bilgi bulunmaktadır. İkinci bölümde, bölgenin tarihsel gelişimi, coğrafi konumu, ulaşım, topografya, iklim, bitki örtüsü, sosyo-kültürel ve ekonomik yapı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Araç İlçesi özelinde, her odanın bir“yuva”olarak düzenlendiği tipik yöre özelliklerini taşıyan köy konutları anlatılmıştır. xxii Sonuç bölümünde, bölgenin 'Kırsal Mimarlık' örnekleri değerlendirilmiştir. Yaşam şeklinin değişmesi ve konut kullanımı üzerindeki etkisinin sonucu ile zamana direnemeyen geleneksel kırsal mimarinin“Tehdit Altında Kültürel Varlık”olduğu düşünülmektedir. Yitirilmekte olan Araç ilçesi kırsalının özgünlüğünü hala koruyan geleneksel yapıları, çeşitli yapı örneklerinde incelenmiştir. Alanda bulunan yapılar hakkında çalışmalar, sınırlı da olsa önerileri de içerecek şekilde genel bir yaklaşımla değerlendirilerek ele alınmıştır. Halkın mimarlık kültürünün yansımalarından olan konutlar ve eklentileri ile alandaki ortak kullanıma açık (Camii, Köy odası, Çeşme, Fırın gibi) nitelikli yapıların envanterleri çıkarılmalı ve bir koruma planı oluşturulup bir yerden başlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Kastamonu and Sinop regions were conquered by Emir Kara Tekin in 1084-85 a principality connected to the Seljuks. Kastamonu province, which was close to the important centers of Northwest Anatolia from Kızılırmak to Sakarya in the administrative structure following the borders of the Principalities Period in the Ottoman Period, continued to be the center of this region until the proclamation of the Republic. The people of Kastamonu, who have hundreds of years of accumulated knowledge and experience in production, trade, art, wealth and education have lost qualified and educated human resources to a large extent due to wars and internal migrations in the 20th century. Therefore, in some areas; Kastamonu has gone even further back in socio-cultural and economic terms. The fact that the industry and urbanization that developed throughout the country did not take place in Kastamonu caused the province and district to remain partially natural. In the region where production and yield are limited due to different climatic and geographical conditions, the highest crop production rate is grain and forage crops. In general, cattle breeding carried out by small family businesses in accordance with the structure of the region is important. The region, which has an important place in Turkey in terms of forest and forestry, consists of forest areas more than half of its surface area. The region contains 6.4% of Turkey's forestassets, and forestry along with animal husbandry stand out as important sectors. Araç District is Kastamonu, which is very rich in terms of living traditional architecture and Safranbolu is from its immediate surroundings. Rural settlements in almost all districts of Kastamonu contain beautiful architectural examples. There are also highly qualified examples in terms of architecture in the villages of Araç District. There are no houses under protection in the rural area. This study aims for the recording of some examples before they are lost and to serve the studies of keeping the structures in the villages of the district of Araç alive. Cultural heritage that ensures the continuity of history, is the memory of society. The lifestyle produced by tradition and culture and brought by habits has enabled the structures to be shapedaccording to this culture. As a result of different lifestyles and settlements imposed by economic and technological developments over time, the visuality of rural settlement patterns as well as their cultural character has begun to disappear. Along with that, changes are also observed in population composition. xxiv Today, life has changed from the traditional family order in the rooms of the house to the nuclear family. Along with the changing social order, rooms have become special places for individuals, not for the family. As a result of the imposition of these living habits, it causes some changes in traditional structures. For this reason, old buildings are rapidly demolished and disappear due to neglect. With the newly built houses, the traditional lifestyle and architectural texture are gradually disappearing. Araç District center is located between the provinces of Karabük and Kastamonu and in the north and south of the D-030 highway, which passes through the middle of the district. The houses in the villages of the Araç District were mostly built close to each other, with gardens and yardless. In the garden, there are annexes such as an oven, a warehouse, and barns close to the threshing floor or field. Due to the differentiation of lifestyle, it has some features that distinguish it from the district center residences. It differs in service areas such as barns, cellars and warehouses, which are not included in the ground floor plans of those living in the center. Generally, the facades of the central houses are plastered and there are examples of roofed rooms on the upper floors, and cantilever overhangs with vertically movable windows on the facade/facades. The most common construction technique in the region is the application of the wood-framed carcass pattern, which is the“hımış”wall formation technique. The study titled“RURAL ARCHITECTURE IN THE CASE OF KASTAMONU PROVINCIAL ARAÇ DISTRICT”consists of four parts and it is about the architecture that the local people built with their knowledge and experience, away from the social, technological and economic change processes experienced by the citizens. In the first part, information about the purpose, scope and method is given. In the second part, the historical development, geographical location, transportation, topography, climate, vegetation, socio-cultural and economic structure of the region are discussed in detail. In the third part, village houses in Araç district with typical local characteristics, where each room is arranged as a“nest”, are described. In the conclusion part, the examples of“Rural Architecture”of the region were evaluated. In the conclusion part, the examples of 'Rural Architecture' of the region were evaluated. As a result of the change in lifestyle and its effect on the use of housing, traditional rural architecture, which can not withstand time, is considered to be a“Cultural Property under Threat”. The traditional structures of the villages of Araç district which are being lost, which still preserve their originality, have been examined in various building examples. Studies on the structures in the area have been evaluated and discussed with a general approach, including suggestions, albeit limited. Inventories of the residences and their annexes, which are the reflections of the architectural culture of the people, and the qualified structures open to common use (such as Mosque, Village room, Fountain, Bakery) in the area should be taken, and a conservation plan should be created and started from somewhere.