Kastamonu – Araç otoyolunda ekolojik köprü potansiyeli taşıyan bölgelerin tespiti
Determining regions with wildlife crossings potential on Kastamonu – Araç highway
  1. Tez No: 910538
  2. Yazar: ÜMİT KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yaban hayatı ve yolların kesiştiği alanlarda meydana gelen hayvan kazaları, doğal yaşam alanlarının bölünmesi ve türlerin devamlılığı için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu nedenle, kazaların yoğun olduğu bölgelerde sıcak noktaların belirlenmesi, hayvanların güvenli geçişini sağlamak ve ekosistem bütünlüğünü korumak açısından önemlidir. Çalışmada, Kastamonu – Araç otoyolunda yaban hayatı kazalarının yoğun olduğu bölgeler belirlenmiştir. Veriler, Karayolları Genel Müdürlüğü ve arazi çalışmalarından elde edilmiş ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışmanın Kastamonu – Araç otoyolunda ekolojik köprü potansiyeli taşıyan bölgelerin tespitine yönelik önemli bulgular sunması ve alanda yapılacak gelecek çalışmalara öncülük etmesi beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Wildlife accidents occurring in areas where wildlife and roads intersect pose a serious threat to the fragmentation of natural habitats and the continuity of species. Therefore, identifying hot spots in areas where accidents are intense is important to ensure the safe passage of animals and protect ecosystem integrity. In the study, areas where wildlife accidents are intense on the Kastamonu - Vehicle highway were determined. Data were obtained from the General Directorate of Highways and field studies and analyzed using Geographic Information Systems. It is expected that the study will provide important findings for the detection of areas with ecological bridge potential on the Kastamonu - Vehicle highway and lead to future studies in the field.