Design of a novel embryo transfer
Embriyo transfer cihazı geliştirilmesi
- Tez No: 465443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT ERGENÇ, PROF. DR. ÖZEN BANU ÖZDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Embriyo transferi, çoklu embriyoların genetik olarak üstün olan dişi verici anneden, birden çok taşıyıcı anneye transferini temel alan bir yöntemdir. Yaklaşık olarak 25 yıllık bir süre içinde, keçilerin genetik kalitesinin arttırılması yolunca hatırı sayılır yol alınmıştır. Bu genetik değeri yüksek döller elde etmeye ve embriyo üretiminin maksimuma çıkmasına sebep olmuştur. Embriyo transferi, her bir dölde gözle görülür şekilde verim artışına sebep olmaktadır. Ayrıca üstün damızlıklar oluşturularak üreticiler için ek gelir kaynağı sağlanmaktadır. Genetik olarak üstün dişilerden daha fazla sayıda elde edilen döller, egzotik ırkların ülkeye girişinin kolaylaşması, tehlike altındaki türlerin korunması, dişilerin doğurganlıklarının kontrolü için fırsat sunması, egzotik hastalıkların ülke içine girişinin en aza indirilmesi, masrafların azaltılması ve hayvan transferi sırasında hayvanların yaşadıkları stresin giderilmesi, her bir gebelikten ikiz veya çoklu doğumlar elde edilmesi ve genetik olarak üstün olmayan dişilerin damızlık olarak kullanılması embriyo transferinin avantajları arasında sayılabilir. Embriyo transferi; laparatomik ET, laparoskopik ET ve transservikal ET olmak üzere 3 şekilde uygulanabilir. Laparatomik transferde, alıcı keçilere anestezi uygulanır. Cinsel organlarının olduğu bölge yatay bir kesikle açığa çıkarılır. Bu kesikle korpus luteumun yerinin belirlenmesi yapılır. Her bir alıcı keçiye 1 veya 2 adet embryo verilir. Laparoskopik yöntemde ise alıcı keçiler laparotomi kızağı adı verilen bir yatağa 45 derecelik açıyla yatırılırlar. Yeterli ölçüde pnömoperiton elde edildikten sonra laparoskop ve forseps delici trokara eklenir. Yumurtalıkların ve uterusun muayenesinden sonra embriyolar yumurta kanalına transfer edilir. Laparatomik method embriyo transferinde keçilerde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Fakat bu yöntem üreme organlarında adezyona neden olmaktadır. Aynı zamanda tekrar eden cerrahi embriyo transferlerinde alıcı annelerin yeniden kullanılması için oldukça uzun bir zaman geçmesi gerekmektedir. Laparatominin bu sınırlamalarının üstesinden gelmek için laparoskopik embriyo transferi koyun, inek ve domuzu da içeren birçok tür üzerinde uygulanmıştır. Laparoskopik yöntem aynı zamanda keçilerde de uygulanan bir yöntemdir. Keçinin üreme organları, embriyo transferinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu organların teknisyen tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir. Keçilerin üreme sistemleri; bir çok yumurta ve bir dizi hormon salgılanmasında görev alan 2 adet yumurtalık, yumurta kanalı, uterus, serviks ve vulva adı verilen dişilik organından oluşmaktadır. Literatür çalışmalarında laparoskopik yöntemle cerrahi yöntem kullanılarak yapılan embriyo transferleri karşılaştırılmış ve daha kolay olan laparoskopik yöntemin yüksek gebelik oranları oluşturduğu saptanmıştır. Laparoskopik yöntemin daha güvenli ve minimal girişken cerrahi bir işlem olduğu görülmüş küçükbaş hayvanlarda kullanımının teşfik edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bizim çalışmamızda amaç; keçi ve koyunlarda kızgınlık dönemleri dışında geçilmesi zor olan serviksi geçen bir cihaz tasarlayıp, embriyo transferinin istenilen mevsim ve sıklıkta yapılmasının sağlanmasıdır. Böylelikle embriyo transferi hayvanlara, herhangi bir girişken müdahaleye gerek kalmadan yapılabilecektir. Bu durum harcanan sarf malzemenin azalmasına, zamanın ve emeğin korunmasına, sahada işlemin kolayca uygulanmasına ve verimin artmasına yardım edecektir. Bu çalışma, hayvan deneyleri için İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile beraber yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
Embryo transfer (ET) is a method of assisted reproduction based on producing multiple embryos in a female donor (genetically superior dam) that are then transferred to various female recipients (gestating mothers). Over the last 25 years, considerable progress in embryo transfer has been achieved, improving the genetic quality of goats. This has required maximizing embryo production and survival to obtain offspring of high genetic value. Embryo transfer increases the genetic improvement in a herd significantly since all the genetics can be considered new. It also provides for an additional source of income for producers with superior breeding stock. The advantages are a greater number of progeny from genetically superior females; easier introduction of exotic breeds into a country, saving endangered species, opportunity for progeny testing of females, minimizing risk of introducing exotic diseases, minimizing cost and eliminating transportation stress in animals, obtaining twins and multiples from each pregnancy, building separate flocks for meat and milk does and from a few superior animals, and utilising genetically inferior females as foster mothers for embryos. Embryo transfers are carried out by means of; laparatomic embryo transfer, laparoscopic embryo transfer and transcervical embryo transfer. In laparotomic transfer, recipient goats are anesthetized. The reproductive tract is exteriorized through a ventral midline incision to allow visual confirmation of a corpus luteum. Each recipient receives one or two embryos ipsilateral to the ovary containing one or more corpus lutea (CL), or to either horn where both ovaries contained corpus lutea. In laparoscopic technique, recipient goats are suspended in a laparotomy cradle at an angle 45º. After obtaining a sufficient pneumoperitoneum, the laparoscope and forceps are inserted abdominally through trocar sleeves. Examination of the ovaries and uterus is performed then embryos are transferred into the oviducts. Laparotomy methods have generally been used for goat embryo transfer. However, this method can cause adhesions in the reproductive tract following repeated surgical embryo transfer and requires relatively long intervals before the re-use of a recipient female. To overcome the limitations of laparotomy, laparoscopic embryo transfer has been performed in various species including sheep, cows and pigs. The laparoscopic method has also been performed in goats. The doe's reproductive tract has very important role in embryo transfer. It is well-known by technician. The reproductive system of the doe is composed of two ovaries, which contain many oocytes and a number of hormones, together with a series of tubes, the oviducts, uterus, cervix and vulva. In literature studies, laparoscopic versus surgical transfer of embryos are compared and demonstrated that the simplified laparoscopic method can achieve high pregnancy rates. It appears that laparoscopic transfer is a safe, minimally invasive surgical procedure and it should be encouraged for the transfer of embryos in small ruminants. Limited studies have reported success for transcervical embryo transfer in small ruminants. In our study, designing a device which is hard to penetrate goat and sheep cervix out of their estrus or breeding season, thus transferring embryos at anytime and anywhere was aimed. Thus, embryo transfer was applied to the animals without any invasive procedures. Therefore, this procedure helps reduction of wasted consumables, saving time and labor, practising embryo transfer easily in field and increasing performance. İstanbul University Veterinary Faculty supports us using nimals in our experiments.