Full-duplex wireless communication systems: Design and performance analyses
Tam çift yönlü telsiz haberleşme sistemleri: Sistem tasarımı ve performans analizi
- Tez No: 465470
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tam çift yönlü (full-duplex, FD) iletim tekniğinde gönderim ve alım işlemleri eş zamanlı olarak aynı frekans bandı üzerinden yapıldığından, FD iletim tekniği geleneksel yarı çift yönlü (half-duplex, HD) iletim tekniğine göre teorik olarak kapasiteyi iki katına çıkartmaktadır. FD iletim sebebi ile alıcı antende oluşan kuvvetli öz girişim (loop-interference, LI), günümüzde gelişen işarete işleme teknikleri ve anten teknolojileri sayesinde yüksek bir performans ile giderilebilmektedir. Literatürde yapılan pratik ve teorik çalışmalar göstermektedir ki, alıcıda meydana gelen LI tam olarak giderilemese de FD iletim tekniği geleneksel HD iletim tekniğine göre daha iyi performans verebilmektedir. Bu neden ile uygulanabilir hale gelen FD iletim tekniği, yüksek kapasite ve yüksek iletim hızlarına ihtiyaç duyulacak gelecek nesil iletişim teknolojilerinde yer alabilecek çok önemli bir aday tekniktir ve araştırmacıların oldukça ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada FD iletim tekniğini kullanan çeşitli telsiz iletişim sistemleri tasarlanmıştır. Önerilen sistemlerin kesinti olasılığı (outage probability) ya da bit hata olasılığı (bit error rate, BER) performansları analitik olarak ayrı ayrı incelenmiştir. Tüm sistemler için yapılan analizlerin doğruluğu Monte Carlo tipi bilgisayar benzetimleri yardımı ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Full-Duplex (FD) communications allows receiving and transmitting the signal at the same time interval using the same frequency band, hence it theoretically doubles the capacity, improves the spectral efficiency and reduces end-to-end delay with respect to the conventional half-duplex (HD) communications. Although FD transmission causes strong loop-interference (LI) at the receive antenna, the recent developments on antenna technology and signal processing techniques make it feasible by applying LI cancellation techniques. According to the experimental and theoretical studies in the literature, FD transmission can outperform its counterpart HD transmission, even though the LI cannot be removed completely. Hence, FD communications has recently gained great attention as a potential candidate technology for the next generation wireless communication systems. In this thesis, a variety of wireless communication systems using FD transmission are designed and analyzed. The outage probability or bit error rate (BER) expressions of the proposed systems are analytically derived. The accuracy of the theoretical analyses for each system is verified by several Monte Carlo type computer simulation results.