Meydanların sosyo- politik dönüşümü üzerine bir analiz: Taksim meydanı örneği
An analysis on the socio-political transformation of the squares: Taksim square example
- Tez No: 465594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye'de kamusal mekânların yaratılması sürecinde Taksim Meydanı'nın Osmanlı Dönemi'nde başlayıp günümüze uzanan, değişen ideolojiler ile ilişkili olarak yeniden tasarlanması durumu temsili bir önem taşımaktadır. Cumhuriyet döneminde planlanan Taksim Meydanı'nın inşası ve dönüşümü; hem siyasal iktidarın işleyişini temsil eden bir alandır, hem de yurttaşı şekillendirmek için çağdaş yaşamın bu meydanda vurgulanması söz konusudur. Osmanlı döneminde başlayan kamusal mekânlarının inşasının Cumhuriyet dönemde geliştirildiği görülür. Taksim Meydanı'nın ilk inşasının devlet otoritesiyle olması ve devlet otoritesinin birtakım süreçlerle birleşerek meydanın ilk inşasına farklı anlamlar yüklenilmesine ve kamusallık kazanmasına neden olan birçok süreç tez çalışmamızda irdelenmektedir. Bu çalışma sonunda Taksim Meydanı'nın bireyler tarafından algısı ve önemi tanımlamaktan öte tartışması yapılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Kamusal Alan, Taksim Meydanı, Kent, Dönüşüm
Özet (Çeviri)
The redesign process of Taksim Square's which reaches from Ottoman Empire to present policies and involves changing ideological impacts, happens to be a symbolic issue in the process of public sphere creation in Turkey. Taksim Square's construction and transformation that planned in Republican times, symbolises how the sovereign works as well as it carries the emphasis on contemporary life for the aim to construct the citizens. It can be observed that there is the development of public sphere production in Republican times. Moreover, there is a fact that empirer's authority plays a significant role in this production, as the same situation also becomes visible in following periods with the addition of different meanings under changing ideologies to improve the publicity. The aim of this research is to discuss all prementioned issues together with the perception of Taksim Square from individuals' perspective and its' importance. KEYWORDS: Public Sphere, Taksim Square, City, Transformation