Haksızlık içeriğindeki azlığın cezalandırma üzerindeki etkisi
The effect of scarci̇ty wi̇thi̇n injusti̇ce on penalty
  1. Tez No: 465668
  2. Yazar: YASEMİN BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
“Haksızlık İçeriğindeki Azlığın Cezalandırma Üzerindeki Etkisi”başlıklı çalışmamızda esas itibarıyla; cezaya meşruiyet kazandıran ve ceza hukukunun diğer tüm kurumlarının temel bağlama noktası olan“haksızlık (Unrecht)”kavramı ele alınmıştır. Hukuk felsefesinin de inceleme sahasında dahil olan ve niceliksel bir yapıya sahip olması sebebiyle cezanın belirlenmesi sürecinde de temel faktörlerden olan haksızlık, öncelikle genel ceza hukuku teorisindeki yeri açısından inceleme konusu edilmiştir. Haksızlığın içerik olarak suçun unsurları arasında yer alan bütün faktörlerden etkilenebilmesi sebebiyle, çalışmamız özellikle hırsızlık suçu örneğinden hareketle ve“değer azlığı”kriteriyle bağlantılı hususlarla sınırlanmıştır. Ayrıca haksızlık seviyesi düşük suçların ceza yargılama sistemi açısından yarattığı yükü hafifletebilmek adına muhakeme hukukunda alınabilecek önlemler de karşılaştırmalı hukuk metoduna bağlı kalınarak açıklanmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Haksızlık, ceza hukuku, suçun unsurları, değer azlığı, hırsızlık, cezalandırma, alternatif uyuşmazlık çözüm yolları.
Özet (Çeviri)
Our study titled“The Effect of Scarcity within Injustice on penalty”examines principally; the concept of“injustice”(Unrecht) which justifies the penalty and which is the basic referring point of all other institutions of criminal law. Injustice is made the subject of examination based principally on its place in the theory of general criminal law and also which is one of the fundamental factors of penalty decision process as it has a quantitative character and which is also included in the examination field of the philosophy of law. As injustice is affected substantially by all factors taking place among the elements of the crime, our study has been limited by the elements related to the criterions of“lowness of value”and taking into consideration especially the felony of theft. Besides, in order to decrease the load of felonies with low injustice levels on the criminal justice system, the measures to be applied on procedural law are explained based on comparative law method. KEYWORDS: Injustice, criminal law, elements of the crime, lowness of value, theft, penalty, alternative dispute resolution.