Küreselleşme ve medya ilişkisi: Yerel yayıncılık modelleri ve Türkiye örneği
Globalization and media relation: Local broadcasting models and Turkey example
- Tez No: 465727
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Küreselleşme süreci, sadece ekonomi ile ilgili değil, aynı zamanda sosyal, siyasal ve kültür ile ilgili süreçleri de etkisi altına almış ve bu alanlardaki değişim ve dönüşümleri de etkileyen uluslararası bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme sürecinin başlangıcı ve tanımı konusunda birbirinden çok farklı görüşler olsa da, küreselleşmenin sürekli genişleyen ve gittikçe karmaşık bir hale bürünen etkileşim süreci olduğu konusundaki görüş büyük oranda benimsenmiştir. Günümüzde medya, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle ulusal ve kültürel sınırları aşmaktadır. İletişimin küreselleşme sürecinin etkisi nedeniyle, özellikle ABD merkezli küresel şirketlerin başı çektiği Batılı medyanın, dünya iletişimini, azgelişmiş ulusların kültürel kimliklerine zarar verecek yönde tekelleştirdikleri öne sürülmektedir. Frankfurt Okulu teorisyenlerine göre, medya, teknolojik altyapısı güçlü olan ülkeler tarafından, modern kültürü yayarak, tüketime dayalı bir yaşam tarzını benimsetmek amacıyla yönlendirilmektedir. Son yıllarda ülkemizde, medya sektöründe çeşitli satın almalar ve ortaklıklar yoluyla, küresel medya hareketliliğini gözlemlemek mümkündür. Ülkemizdeki medya sektöründe yaşanan değişimlerle birlikte, kültürel kimliklerin bu süreçten nasıl etkilendiği ve izleyicilerin küreselleşme sürecini nasıl algıladıkları bu çalışmada yanıt aranmaya çalışılan konulardır.
Özet (Çeviri)
The globalization process is not just about the economy, it also affects social, political and cultural processes, and it is an international concept that affects the changes and transformations in these areas. Although there are very distinct opinions about the beginning and definition of the globalization process the widely adopted view describes globalization as an ever-expanding and increasingly complex process of interaction. Nowadays, the media is crossing national and cultural boundaries with the effect of technological developments. It is suggested that the Western media, especially the American-based global corporations, monopolize world communication in the direction of undermining the cultural identities of underdeveloped nations resulting with the influence of the globalization of communication. According to Frankfurt School theoreticians, the media are being directed by countries with strong technological infrastructure to adopt a lifestyle based on consumption by spreading modern culture. In recent years, it is possible to observe global media presence in our country through various acquisitions and partnerships in the media sector. Together with the changes in the media sector Turkey, how the cultural identities are affected from this process and how the viewers perceive the globalization process are the subjects to be tried to find answers in this study.