C.Debussy 'Syrınx' ve Ekrem Zeki Ün'ün 'Yunus'un Mezarında' adlı eserlerinin müzikal analizi ve sunduğu yorumculuk olanakları
The musical analysis and interoretation opportunities of C. Debussy's 'Syrinx' and Ekrem Zeki Ün's 'At the Grave of Yunus'
  1. Tez No: 465855
  2. Yazar: VENÜS KOVANCISOY
  3. Danışmanlar: PROF. AYLA ULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu eser metninde Claude Debussy ve Ekrem Zeki Ün'ün yaşam öyküleri, yaşadıkları dönemi müzik anlayışı, XX. yüzyılın sanatsal ve müzikal yenilikleri ve bestecilerin yapıtları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Debussy'nin Syrinx, Ekrem Zeki Ün'ün Yunus'un Mezarında isimli eserlerin analizlerine, yorumculuk olanaklarına ve zor pasajların teknik çalışma yöntemlerine yer verilmiş ve örneklendirilmiştir. Yapmış olduğum eser metini çalışmalarında, XX. yüzyılın önemli besteciler Debussy ve Ekrem Zeki Ün'ün eğitimcilik, bestecilik kimlikleri ile XX. yüzyıl müziğinin kavranması ve eserleri yorumlayacak olan flütistlerin bu çalışmayı kılavuz olarak kullanması amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: XX. Yüzyıl Müziği, Çağdaş Türk Müziği, Flüt Çalışma Teknikleri, Yorumculuk, Flüt Repertuvarı.
Özet (Çeviri)
The focus of this article is; the life stories of Claude Debussy and Ekrem Zeki Ün, the musical concept of their era, the inventions and innovations in arts and music during the 20th century and information about the works of composers. Also: Syrinx by C. Debussy and At The Tomb of Yunus by Ekrem Zeki Ün is analyzed from the point of formal analysis, opportunities of interpretation. It also includes the suggestions and technical strategies of difficult passages with examples. In my work, I aimed to give information about stylistic details in the compositions of Claude Debussy and Ekrem Zeki Ün, conception of XX. Century music to guide the flautists who are interested in performing related works. KEYWORDS: XX. Century Music, Contemporary Turkish Music, Studying Flute Techniques, Interpretation