Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi Y-29 numarada kayıtlı 18. yüzyıla ait bir mecmûa(yk. 100b- 160a) çeviriyazılı metin-inceleme
Yapi Kredi Sermet Çifter Library Y-29 number registered belongs to 18th century a mecmûa(yk. 100b- 160a) the transcription text-analyze
- Tez No: 465864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 858
Özet
Edebî ve kültürel hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden olan şiir mecmûaları edebiyat tarihimizin aydınlatılması, oluşturulduğu dönemin edebî zevkinin açığa çıkarılması, farklı dönemlerde rağbet gören şairler ile bu şairlerin şiir söyleyişlerinin, vezin kafiye ve redif tercihlerinin tespiti açısından önemli bir yere sahiptir. Türk edebiyatındaki ilk nazire mecmûası örneği 15. yüzyılın ilk döneminde ortaya konan Ömer bin Mezîd'in Mecmû'atü'n-nezâ'ir isimli eseridir. Bu çalışmamızın konusu musannifi ve tasnif tarihi bilinmeyen, 18. yüzyılda düzenlendiğini düşündüğümüz Mecmûa-ı Eş'âr adlı şiir mecmûasıdır. İncelediğimiz bölüm 16., 17. ve 18. yüzyılda yaşamış bazı dîvân şairlerinin gazellerini içermektedir. Üzerinde herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış olan bu şiir mecmûasının metni kurulmuş, metin bilimsel metotlar çerçevesinde incelenmiş ve eserin Türk edebiyatındaki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.“Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi Y-29 Numarada Kayıtlı 18.Yüzyıla Ait Bir Mecmûa(yk. 100b- 160a) Çeviriyazılı Metin-İnceleme”ismini taşıyan bu çalışma iki bölüm halinde yürütülmüştür. Tamamı 235 varak olan mecmûanın 100b-160a arasındaki varakları incelenmiştir. Mecmûadaki şiirler transkribe edilip vezin, tür ve şairleri açısından bir takım tespitler yapılmaya çalışılmıştır. Bu inceleme sırasında bir takım hususlar“Mecmûaların Sistematik Tasnifi Projesi”(MESTAP)'ne göre yapılmış ve tablolar hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mecmûa, Şâir, Şiir, Nazîre, Musannif, Tasnif.
Özet (Çeviri)
Poem magazines are unescapable and crucial parts of our cultural and literature lives because of the fact that they enlighten our history of literature, they pave away the literature pleasure of our century and given importance of poets in different periods and their choices of vezin, kafiye and redif clarifications. The first nazire magazines of Turkish literature sample is in the first term of 15th century was written by Ömer bin Mezids' Mecmû'atü'n-nezâ'ir piece of art. The topic of this study, that the musannif and tasnif date is unknown, but we think that it was done in 18th century Mecmûa-ı Eş'âr poem magazine. The part that we analyse consists of some divan poets gazel studies they probably lived on 16th, 17th and 18th centuries. There is no scientific study has been done on this poem magazine but the text was formed, analysed by scientific methods and was tried to specified its value in Turkish literature.“Yapı Kredi Sermet Çifter Library Y-29 Number Registered belongs to 18th century a Mecmûa(yk. 100b- 160a) Çeviriyazılı Metin-İnceleme”named this work was done in two seperate parts. Total 235 varak of this magazine from 100b to 160a varaks were analysed. The poems in this magazine tried to be transcribed in terms of vezin, type and poets. During these analyses some points were specified in terms of“Mecmûaların Sistematik Tasnifi Projesi”(MESTAP) and tables were formed. KEY WORDS: Poem, Poet, Mecmûa, Classical Turkish Literature, Nazire Magazines.