Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi y-29 numarada kayıtlı 18.yüzyıla ait bir mecmûa (yk.59b-99b) çevriyazılı metin-inceleme
A mecmûa regi̇stered i̇n Yapı Kredi Sermet Çifter Library, number y-29 and belongs to 18th century (pages between 59b-99b)the transcri̇pti̇on text-analyze
  1. Tez No: 918859
  2. Yazar: GİZEM BAHAR SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Üzerinde çalışmış olduğumuz metin Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesinde bulunan Y-29 numarada kayıtlı olan bir mecmuadır. Tasnif numarası 112'dir. İsmi“Mecmu'a-ı Eş'ar”dır. Bu mecmua 219 varaktan oluşan hacimli bir metindir. Mürettibi bilinmeyen ve 18. yüzyılda istinsah edildiği düşünülen bir eserdir. Hacimli bir metin olan mecmuamızın tez konusu olan varak aralığı 59b-99b arasıdır. Bugüne kadar bu varaklar üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Üzerinde çalışmış olduğumuz kısmın diğer bir özelliği de diğer kısımlar manzum bölümleri ihtiva ederken çalışmış olduğumuz kısmın mensur metinleri içermesidir. Çalışmamızın amacı 59b-99b arasındaki metinleri transkripsiyon alfabesine aktarmak, eser üzerine çalışan son kişi olmamız hasebiyle eserin topyekün değerlendirmesini yapmak, metni bilimsel metotlarla incelemek ve Klasik Türk edebiyatındaki yerini belirlemektir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümü“Giriş”bölümüdür. Bu bölümde mecmuanın genel özellikleri, tertip hususiyetleri, mecmua üzerine yapılan diğer çalışmaların tanıtılması ve bu çalışmalarda elde edilen şairlerin ve şiir sayılarının tablo şeklinde gösterilmesidir. Eserin ikinci bölümü metin bölümüdür. Bu bölümde çalışmamıza konu olan 59b-99b varak aralığında bulunan mensur metinler transkripsiyon alfabesine aktarılmıştır. Eserin son bölümü ise sonuç bölümüdür. Bu bölümde eserin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The text we worked on is a mecmua registered at Y-29 in Yapı Kredi Sermet Çifter Library. Its classification number is 112. Its name is“Mecmu'a-ı Eş'ar”. This mecmua is a voluminous text consisting of 219 pages. It is a text whose author is unkown and thought to have been copied in the 18th century. The foil range of our mecmua, which is a voluminous text and the subject of the thesis, is between 596-996. To date, no work has been done on these leaves. Another feature of the part we have worked on is that while the other parts contain verse sections, the part we have worked on includes prose texts. The aim of our study is to transfer the texts between 59b-99b into the transcription alphabet, to make a total evaluation of the work as we are the last person to work on the work, to examine the text with scientific methods and to determine its place in Classical Turkish literature. The first part of our study, which consists of three parts, is the“introduction”section. In this section, the general characteristics of the mecmua, its arrangement features, the introduction of other studies on the mecmua and the number of poets and poems obtained in these studies are shown in tabular form. The second part of the work is the text section. In this section, the subject of our study is 59b the prose texts in the range of 99b pages were transferred to the transcription alphabet. The last part of the work is the conclusion. In this section, a general evaluation of the work is made.