Hata türleri ve etkileri analiz yöntemi (FMEA) ile problem çözümü ve otomotiv yansanayi işletmesinde uygulama
Problem solving with failure mode and effect analysis (FMEA) method: An application in automotive parts industry
- Tez No: 465911
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELAMİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İşletmeler giderek zorlaşan rekabet ortamında pazarda kalabilmek ve öne geçebilmek için müşteri beklentilerini karşılamak zorundadır. Günümüzde, müşteri beklentilerine bağlı olarak ürünler giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bununla birlikte, karmaşık ürünlerin tasarımı ve üretimi bir çok faktörün bir uyum içerisinde sağlanması ile mümkün olmaktadır. Özellikle Otomotiv sektöründe binlerce parçanın bir arada hatasız çalışabilmesi hedeflenmiştir. Orjinal Ekipman Üreticileri (Original Equipment Manufacturer)-OEM olarak adlandırılan ana sanayi işletmelerinin; yan sanayilerden öncelikli olarak istekleri tedarik edilen ürünlerde hata olmamasıdır. Yan sanayi işletmelerin hataları tasarım ve üretim aşamalarında ortaya çıkarıp müşterilerine hatasız ürün sunmaları için süreçlerinde risk analizi yapmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Risk analizi uygulamalarından Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA); sistem, ürün, proses ve hizmetten kaynaklanan potansiyel hatalara ait risklerin belirlenmesi ve yönetilmesi açısından güçlü bir yöntemdir. Bu çalışmada otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin kaplama hazırlama prosesine yönelik Proses FMEA çalışması hazırlanmıştır. P-FMEA kapsamında ortaya çıkan risklere karşılık alınması gereken aksiyonlar tanımlanmış ve işletmeye sunulmuştur. Sonrasında işletmenin ihtiyaç duyulan yatırımları yapması ile riskler minimize edilmiştir. Bu yatırım ile prosesin insan faktöründen otomasyona geçişi sağlanarak inovatif ve teknolojik bir uygulama entegre edilmiştir. Ayrıca otomotiv sektöründe uygulanan FMEA metodolojisine ait farklılık ve güncel bilgiler ile literatüre uygulama zenginliği kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies have to be supplied customer expectations in order to be able to lead in the market and become competitive in an increasingly difficult competitive environment. Recently, products are becoming more complex depending on customer requests. In the meantime the design and production of complex products are made possible by a combination of many factors. Especially; In the automotive industry, it is achieved target that many of parts could run be in harmony without failure. (OEM) - The Automotive companies, which are called OEM (Original Equipment Manufacturer) are requested there is no failure in the products which are supplied primarily from supplier company. The failures of supplier companies must be occured during the design and production steps to provide customers without failure products which has become mandatory to supplier companies to preventive failure in their design and process steps. Failure and Effects Analysis (FMEA) from risk analysis applications which is strong method to identifying and managing of the risks of potential failures occuring from system, product, process and service. In this study, Process FMEA study was prepared for coating preparation process of an automotive supplier industry. Corrective actions were defined and prepared after P-FMEA study according to result of risk analysis. Subsequently, The risks were minimized making with necessary investments by the company. By this investment, an innovative and technological application has been integrated by ensuring the transition of the process from human factor to automation. In addition, the differences and updated information according to FMEA from automotive industry are provided to literature as an application.