Beyânî-i Karahisârî dîvânı (inceleme-metin)
- Tez No: 465938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada Beyânî-i Karahisârî'ye ait müstensih yazması eser transkripsiyonlu metin olarak hazırlanmış, bilimsel metotlar kullanılarak incelenmiş, şairin edebî kişiliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eserin kime ait olduğu tespit edilmeye çalışılmış ve şairin edebî yönü ele alınmıştır. İkinci bölümde Yazma'nın şekil ve muhteva yönünden incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Dîvân metni yer almaktadır.Neredeyse tamamen tahmîslerden oluşan, fakat şimdiye kadar günyüzüne çıkarılamayan önemli bir eser bu çalışmayla edebiyatımıza kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, copying manuscript which belongs to Beyânî-i Karahisârî has been prepared as text with transcription, has been observed with using scientific methods and the poet's literary personality has been tried to be evaluated. The study consists of 3 parts. In the first part it has been tried to be determined to whom the work belongs to and the poet's literary direction has been dealt with. In the second part manuscript has been examined in terms of form and content. In the third part manuscript includes the text of the Divan. An important work which consists almost entirely of“tahmis”but can not be brought up to the present until now, has been gained to our literature with this study.