الإعجاز البياني في القراءات العشر المتواترة ودلالتهسورة (آل عمران) أنموذجاً
Mütevatir on kıraatte beyânî i'câz ve delaleti (Âl-i İmrân Sûresi örneği) / Mutevatir ten kiraatte beyânî i'caz and delaleti (Sample of Âl-i İmrân Sure)
  1. Tez No: 807270
  2. Yazar: AHMAD ALHAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Allah (cc), Kur'ân-ı Kerimi bazı i'câz vecihleri yerleştirerek Hz. Peygamber'e indirmiş ve İnsanoğlunun benzerini getirmekten aciz olduğu beyânî üslup biçimleriyle de bu vecihleri çeşitlendirmiştir. Hicrî ilk asırdan tibaren i'câzla ilgili araştırmalara önem veren âlimlerin çalışmaları daha ziyade nazım ve ifade biçimleri alanında yoğunlaştı. Bunların asıl gayeleri, Kur'ân'ın gerçekliğine yönelik cedel yöntemini tercih eden delalet ve bida ehlinin sözlerine karşılık Kur'ân'ı müdafa etmekti. İ'câz konusundaki eserleri ise özellikle kelam alanıyla ilgiliydi. Bundan sonra i'câz konusunu önemseyerek türlerini ve vecihlerini izah yoluna gittiler. Daha sonra genel olarak kıraatlerden bağımsız bir biçimde Kur'ân'ın beyânî i'câzı hakkında eserler telif ettiler. Kur'ân'ın sırları sonsuz olduğundan Kur'ân'ın belâği ve beyânî vecihleri kıraatlerle ilişkilendirilerek ortaya çıkarılmasına yönelik çabalar süregeldi. Bu çalışma da Al-i İmrân Süresindeki mütevatir on kıraatin beyânî i'câz vecihleri alanında bir çalışma olarak ortaya çıktı. Bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşan araştırmada tümel, analitik ve betimsel yöntem takip edilerek Al-i İmrân suresinde mütevatir on kıraatin beyânî i'câzı, bunların gayeleriyle uyumu, kıraatler ve lügat ilmiyle sıkı ilişkisinin ortaya konulması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
God Almighty revealed the Qur'an to His Prophet, peace and blessings be upon him, and deposited in it types of miracles, and diversified in the methods of his statement what the creation was unable to come up with, so the scholars were interested in studying the miracles in it since the first centuries of migration, and their studies focused on its systems and expressive performance, and the aim was to defend The Qur'an against the articles of the people of misguidance and deviation, who raised controversy about the truth of the Qur'an, so their books on the miraculousness were full of verbal investigations and their methods, and then their interests developed in the miraculous in particular, so they explained its types and aspects, and some of them were familiar with the manifest miracle of the Qur'an in general without linking it to the Qur'anic readings, and when The Holy Qur'an's wonders never cease, and as a continuation of the efforts made to reveal the faces of its graphic and rhetorical miracles by linking it to the readings, this research came a step in this way, to show the graphic miracle of the ten readings through the frequent readings included in Surat Al-Imran, and its plan included a preface and two chapters Finally, the researcher used the inductive, analytical, descriptive approach to show the graphic miraculousness of the ten recurring readings in Surat Al-Imran, and to show their compatibility with their axes and purposes, and to show the close connection between Quranic readings and linguistic sciences.