Soyut dergisinin sistematik indeksi 1-72. sayılar
Systematic index of Soyut magazine 1-72. numbers
  1. Tez No: 465939
  2. Yazar: METE ÇETİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çalışmamızın temelini Halil İbrahim Bahar tarafından Mayıs 1965'ten Eylül 1977'ye kadar 144 sayı olarak çıkarılan Soyut dergisinin sistematik indeksi oluşturmaktadır. Şiir ağırlıklı bir dergi olan Soyut'un edebiyat tarihimizdeki yerini ve önemini tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızın esas oluşum amacı ise günümüze kadar önemi bizce fark edilmemiş Soyut dergisine hak ettiği değeri bir nebze de olsa kazandırabilmektir. Soyut dergisinin ilk 36 sayısı ile Yeni Dizin 1-36. sayıları arasında yer alan yazarları, edebi türleri tespit ettik. Bu yolla da edebiyat tarihimizin bir dönemine ışık tutmayı, bizden sonraki araştırmacılara yardımcı olmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Our study bases on the systematic index of Halil İbrahim Bahar's Soyut Magazine, including 144 issues, published between the years May 1965 and September 1977. We endeavored to determine the significance and value of a mainly poetic Soyut Magazine in our literary history. Main objective of this study is to give value Soyut Magazine deserves which we believe it has been underrated until today. We identified all literary genres and authors of the first 36 and 1-36th issues in Soyut and Yeni Dizin Magazines respectively. We intended to enlighten a period of our literary history and to guide future researchers in this path.