Sıddîk Ali Baba Divançesi
Siddîk Ali Baba Divançesi
- Tez No: 465940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sıddîk Ali Baba (ö. 1244/1828), 19. yüzyıl divan şairlerindendir. Devrinde çok tanınan bir şair değildir. Kaynaklarda da kendisi hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Hoca Neş'et'in talebelerindendir. Şairin divançesi 76 gazel, 29 tarih şiiri ve 2 müfredden oluşur. Bu tezde öncelikle Sıddîk Ali Baba'nın kısaca hayatı, yaşadığı zaman ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilerek divançesi şekil yönünden incelenmiştir. Daha sonra ise, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde T2863 numara ile kayıtlı bulunan tek nüshaya dayalı olarak yazmanın transkripsiyonlu metni verilmiştir. Bu çalışma ile Sıddîk Ali Baba'nın kimliği, edebî şahsiyeti ve divançesi gün ışığına çıkarılmış, 19. yüzyıl klasik Türk edebiyatı içerisinden bir şair edebiyat tarihine kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sıddîk Ali Baba (1244/1828) was one of The Turkish Poetry poets of the 19th century. He was not a known poet of its age. There is not much information about him in the written sources. He was one of the studients of Hoca Neş'et. The Divançe of the poet is composed of 76 ghazels, 29 historical poems and 2 müfreds. In this thesis, Sıddık Ali Baba's divançe was studied structurally by giving brief informations about his life, the age he lived in and his literary personality. After that, the transcriptional text of writing depending on numbered T2863 single copy which is in Rare Works Library of İstanbul University is given. With this study, Sıddık Ali Baba's identity, his literary personality and divançe was brought to light and a poet from the 19th Century Classical Turkish Literature was brought in poetry history.