Havacılık sektöründe örgütsel bağlılık, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışı: Hava aracı bakım teknisyenleri üzerine bir araştırma
Organizational commitment, job satisfaction and organizational citizenship behavior in the aviation sector: A research on aircraft maintenance technicians
- Tez No: 465962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAHİME DİLEK KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, havacılık alanında çalışan bakım teknisyenlerinin iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı konusundaki algılarının kamu ve özel sektör bağlamında farklarını ortaya koymak ve demografik değişkenlerin etkilerini ortaya çıkarmak üzere, İzmir İli'nde çalışan bakım teknisyenlerine uygulanmıştır. Bu amaçla, özel havacılık kurumlarına dağıtılan 122, kamu havacılığı kurumlarına dağıtılan 110 anket formundan geriye dönen 181 anket formu ile elde edilen veriler neticesinde; iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışının birbirleri ile ilişkilerinin ve etkilerinin olduğu ortaya konulmuştur. Havacılık kurumlarında çalışan bakım teknisyenlerinin özel ve kamu sektörü bağlamında iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı algılarının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerden yaş, meslekteki çalışma yılı ve maaş faktörünün iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı algılarına etkili olduğu; eğitim faktörünün bu değişkenlere herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been applied to the maintenance technicians who work in aviation sector in Izmir to exhibit the perception differences between public and private sectors on the subjects of job satisfaction, organizational commitment and organizational citizenship and to find out their demographic variable effects. For this purpose, in the result of the data obtained from 181 questionnaire forms which were brought back from delivered 122 forms to the private aviation enterprises and 110 forms to public aviation enterprises; it is revealed that job satisfaction, organizational commitment and organizational citizenship behaviors have relationships and effects on each other. It is revealed that the perceptions of the maintenance technicians, who work in aviation organizations, differ from each other in private and public sectors in the context of job satisfaction, organizational commitment and organizational citizenship behaviors. It is determined that among demographic variables; age, working year and salary factors are effective on job satisfaction, organizational commitment and organizational citizenship behavior perceptions while education factor has no effect on these variables.