Elektronik belge yönetim sistemi kullanımının tasarrufa etkilerinin incelenmesi (5 üniversite üzerinde yapılan çalışma)
Examination of the economic effects of using electronic document management system (5 universities example)
  1. Tez No: 465961
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada yaşanan ekonomik buhranlar ülkeleri tasarruf yapmaya itmektedir. Teknolojinin gelişimi ile tasarruf yapma çok daha kolay hale gelmektedir. Araştırmada, elektronik belge ve arşiv yönetim sistemi ile ilgili Türkiye' de yapılan mevzuat çalışmaları incelenmiş ve elektronik belge yönetim sisteminin çalışma şekli ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. Kamu Kurumlarını temsilen Üniversiteler ele alınarak elektronik belge yönetim sistemlerinin kullanımı ile personel, kâğıt, toner gibi giderlerin yanı sıra doğaya verilen zararın da azaltılabileceği tartışılmıştır. Bununla beraber dünyada doküman arşivi kültürünün nasıl şekillendiği de değerlendirilmiştir. Ayrıca elektronik belge yönetim sistemi kurulumu ile ilgili maliyetler çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crisises in the world cause the countries to make savings.It becomes easier to make savings by the development of tecnology. In this survey, legislation studies about electronic document and archives management system having been made in Turkey, have been analysed and some information about the manner of working of electronic document management system have been shared. Universities, on behalf of public bodies,have been gone around and it has been discussed that expenses like staff,paper,toner and also, damage of nature can be decreased by using electronic document management system. In addition, it has been evaluated how the document archives culture in the world has been taken form. Besides, the cost of configuration of electronic document management system has been calculated.