Türev ürünlerin riskten korunma muhasebesine göre incelenmesi ve etkinlik testi uygulaması
The examination of the derivative products according to the hedge accounting and the application of the effectiveness test
- Tez No: 465973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı riskten korunma muhasebesinde 39 numaralı Türkiye Muhasebe Standardı (TMS)'a göre yapılması gereken etkinlik testlerinin ve yöntemlerinin incelenmesidir. Bu amaçla türev ürünler, riskten korunma muhasebesine göre etkinlik testi yöntemleriyle ölçülmüştür. Ölçülen işlemlerde etkinlik testleri sonuçlarının TMS 39'a göre riskten korunma muhasebesi uygulanması için istenilen bant aralığı olan %80-%125 bant aralığında olduğu görülmüştür. Bu işlemlerin riskten korunma muhasebesine göre muhasebeleştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effectiveness tests and methods that should be done according to the Turkish Accounting Standard (TAS) 39 in the hedge accounting. For this purpose, derivative products were measured using effectiveness test methods according to the hedge accounting. In the measured transactions, effectiveness test results were found to be in the 80% -125% band gap, which is the desired band gap for applying hedge accounting according to TAS 39. These transactions can be accounted under the hedge accounting to the conclusion that has been reached.