Forward kontratları ile finansal riskten korunma ve muhasebesi
Hedging with forward contract and accounting
- Tez No: 745713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BATIBAY TÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Reel ekonomik birimlerin piyasalarının değişmesi ve genişlemesi, yerel ölçekten uluslararası ölçeğe geçtiği günümüz dünyasında finans piyasaları da bu değişim sonucunda kendini yenilemiş ve geliştirmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin finans piyasalarının uyumlaşma şekli ve süresi daha fazla ve daha hızlı olmuştur. Günümüz finansal piyasaları kümüle olarak değerlendirilmektedir. Yerel şirketlerin uluslararası piyasalara katılımı ile kârlılık oranları azalmaya başlamış; piyasadaki ekonomik birim sayısı çok katılımlı hale gelmiş, buna dayalı olarak rekabet genişlemiş ve bu ortamda riskler, özellikle finansal riskler, daha ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle reel piyasalar, bu rekabet ortamına uyum sağlamada finansal kararları almada ve bu kararları uygulamada zorlanmaktadır. Ekonomik birimlerin aldıkları kararların sonucunda karşılaşacakları riskleri azaltmaları daha önemli hale gelmektedir. Katlanılması gereken riskleri azaltmak için kullanılabilecek finansal araçlar ve yöntemler değişmekte ve gelişmektedir. Bu finansal araç ve yöntemlerden en çok tercih edilen ve en fazla gelişim gösteren aracı türev ürünlerdir. Türev ürünlerdeki gelişmeler, bunların muhasebeleştirilmesine yönelik Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarında da kendine yer bularak yeni standartlar oluşturulmasını sağlamıştır. Bu standartlar, TMSK (KGK) tarafından Türk diline tercüme edilmiş ve Türkiye Muhasebe Standartları ile Türkiye Finansal Raporlama Standartları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda, karşılıklılığı sağlayacak periyodlarda raporlanacak kârlar ve kayıplar arasındaki dengesizlikleri azaltarak daha anlaşılır finansal raporlama için, TFRS 9 Finansal Araçlar standardı kullanılmaktadır. Ekonomik birimlerin işlem maliyetlerini azaltmak ve şartlarının serbestçe belirlenebilmesi gibi sebeplerle kullanmayı tercih ettikleri türev araç forward kontratları olmaktadır. Çalışmanın amacı, ekonomik birimlerin türev araçların kullanımı ile gerçekleştirilmiş olan riskten korunma etkinliklerinden ortaya çıkan kazanç ve kayıpların muhasebe ve finansal raporlama standartlarına göre kayıt ve sunumları için katkıda bulunmak, konu hakkında yapılan çalışmalara kaynak teşkil etmektir. Forward kontratları, ekonomik birimlerin tercihleri arasındaki yoğunluğu nedeni ile tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the markets of real economic units have changed and expanded, from a local scale to an international scale, financial markets have also renewed and developed themselves as a result of this change. Especially, the way and duration of the harmonization of financial markets in developing countries has been longer and faster. Today's financial markets are considered cumulative. With the participation of local companies in international markets, the profitability ratios started to decrease; the number of economic units in the market has become very participatory, competition has expanded based on this, and risks, especially financial risks, have begun to come to the fore in this environment. Especially real markets have difficulties in adapting to this competitive environment in making financial decisions and in implementing these decisions. It becomes more important for economic units to reduce the risks they will face as a result of their decisions. The financial instruments and methods that can be used to reduce the risks that must be incurred are changing and evolving. Among these financial instruments and methods, the most preferred and most developed intermediary derivatives. The developments in derivative products have also found a place in the International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards for their accounting, and have led to the creation of new standards. Such standards have been translated into Turkish by Turkish Accounting Standards Institution (KGK) and have started to be used as Turkish Accounting Standards and Turkish Financial Reporting Standards. In this context, TFRS 9 Financial Instruments standard is used for more understandable financial reporting by reducing the imbalances between profits and losses to be reported in periods that will ensure reciprocity. The derivative instruments that economic units prefer to use for reasons such as reducing transaction costs and freely determining their terms are forward contracts. The aim of the study is to contribute to the recording and presentation of the gains and losses arising from the hedging activities of economic units with the use of derivative instruments in accordance with the accounting and financial reporting standards, and to be a source for the studies on the subject. Forward contracts have been preferred due to their intensity among the preferences of economic units.