Türkiye'de KOBİ'lere sağlanan finansal destek programları ve KOSGEB destekleri
Financial support programs provided to SMEs in Turkey and KOSGEB's supports
- Tez No: 465979
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde KOBİ olarak anılan“Küçük ve Orta büyüklükteki İşletmeler”, ülke ekonomisinin temel yapıtaşı konumundadırlar. KOBİ'ler; ülkelerdeki toplam işletmeler arasındaki sayısal üstünlüğü başta olmak üzere, üretim, istihdam, yatırım, dış ticaret, toplam krediler ve vergiler içindeki payları göz önünde bulundurulduğunda ülke ekonomilerinde önemli rol oynamaktadırlar. Türkiye ekonomisinde toplam işletmeler içindeki payı % 99,8 oranında olan KOBİ'ler; ülkemiz ekonomisinde de önemli bir yere sahiptirler. Ayrıca bu işletmeler Türkiye ekonomisinde; istihdamın % 74,2'sini, dış ticarette de ihracatın % 56,4'ünü ve ithalatın % 37,8' ini oluşturmaktadırlar. Toplam krediler içindeki payları da yaklaşık % 26 seviyelerindedir. Türkiye ekonomisindeki işletmeler arasında çoğunluğu oluşturan KOBİ'ler; kalkınma ve büyümedeki önemli rolleri dolayısıyla birçok Kuruluş tarafından desteklenerek, Devletin finansal politika aracı konumuna gelmişlerdir. Bu kuruluşlar arasında KOSGEB'in yeri ve önemi oldukça yüksektir. Diğerlerine kıyasla KOSGEB desteklerinin; kanuni dayanak avantajları, bütçe yapısı, hedef kitlesi ve konularına göre desteklerinin geniş bir alanda uygulanması, çalışmada KOSGEB desteklerine ağırlık verilmesini sağlamıştır. Çalışma; Türkiye'de KOBİ'lerin kalkınmadaki yerine ve önemine, yaşadıkları sorunlara, bu sorunlara çözüm olarak sunulan desteklere ve bu desteklerin yeterli seviyede gerçekleşip gerçekleşmediğine dikkat çekmek, aynı zamanda KOBİ kesimindeki bilgi eksikliği ve farkındalık sorununa çözüm niteliğinde bir rehber ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Nihai olarak; KOSGEB desteklerinin diğerlerine kıyasla birçok avantaja sahip olmasına rağmen yeterli olmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the countries which have well developed and have been devoloping,“Small and Medium Size Enterprises”which are called SME are the main constituents of economy. SMEs are having importance in the economy of the countries, regarding their shares, mainly in numerical presedence and also their production, employment, investment, exporting, total credits and taxes. Also the SMEs in Turkey are having an important place in Turkey's economy with their shares up to %99,8 in the total numbers of Enterprises. Besides, SMEs in Turkey are providing %74,2 of employment, %56,4 of Export and %37,8 of Import. In addition to that, %26 of total credits are supplied to the SMEs. The SMEs which are establishing the majority in Turkey's economy, among the enterprises, are in the position of financial politics of the State by being supported by different associations due to their important status. Among the associations, KOSGEB has an important status. Compared with the others, KOSGEB supportings are considered important due to its legal base advantages, budget construction, target mass, topics and being applied in wide fields. This study has been prepared in order to indicate the importance of the SMEs in progress, their malfuctions, in order to reveal if the supportings which are presented as a solution to these malfuctions are being enough. Besides; to reveal the lack of information and awareness of the SMEs. As a result; It's been concluded that the KOSGEB supportings have many advantages compared to the others but these supportings are not enough.