Türk bankacılık sektörü kredi gelişmeleri ve ekonomik büyümede ihracat kredilerinin önemi
Turkish banking sector credit enhancements and the importance of export credits in economic growth
- Tez No: 465980
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ekonomik büyüme bir ülke ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunun en önemli göstergelerindendir. Özellikle istikrarlı bir büyüme hem gelişmekte hem de gelişmiş ülkelerin ulaşmaya çalıştıkları hedeflerdendir. Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomiler için finansal piyasaların iyi çalışması istikrarlı büyüme hedefleri doğrultusunda büyük önem arz etmektedir. Finansal kaynakların ülke ekonomisi içerisinde iyi bir şekilde hareketi sağlanır ise bundan en büyük faydayı ekonomik büyüme görecektir. Bilhassa finansal piyasada en önemli aracı olarak bankaların krediler vasıtasıyla vereceği destek büyük önem arz etmektedir. Bu destek dışa dönük bir büyüme modeli ile gelişmeye çalışan Türkiye gibi bir ülke için özellikle ihracatçılara yönelik olursa ekonomik büyümeye katkısı daha fazla olacaktır. Bu çalışma ile bankacılık sektörünün sağlamış olduğu krediler ile ekonomik büyümeye yapmış olduğu katkı özellikle ihracat kredileri bağlamında farklı dönemler için incelenmektedir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde banka kredileri ve ekonomik büyüme gibi temel kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde Türk Bankacılık Sistemindeki kredi gelişmeleri ve özellikle ihracat kredileri sektörde faaliyet gösteren banka grupları üzerinden ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Üçüncü bölümde ise ekonomik büyümede ihracat kredilerinin önemi anlatılmaktadır. Sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmaktadır. Çalışmada 2003-2015 dönemi için hesaplanan korelasyon katsayısı 0,514 elde edilmiştir. Bu değer ihracat kredi büyümeleri ile ekonomik büyüme arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece ihracat kredilerinin artması ekonomik büyümeyi arttırmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Dünya Bankası gibi kuruluşlardan sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the most important indicators showing how powerful a country's economy is. In particular, the stable growth is a goal they strive to achieve both for developing countries and for developed countries. For developing economies like Turkey, the good performance of financial markets is of great importance in terms of steady growth targets. If financial resources are well-behaved within the country's economy, the greatest benefit will be economic growth. The support that banks provide through loans is of great importance as they are most important mediators in the financial markets. This support will contribute to economic growth especially for a country like Turkey trying to grow with an outward-looking growth model, especially if these are directed towards exporters. This study examines the contribution of the banking sector loans to the economic growth, especially in the context of export credits for different time periods. In the first part of the study, basic concepts such as bank credits and economic growth are explained. In the second part, credit developments in the Turkish Banking System, in particular export credits are given in detail through bank groups operating in the sector. In the third chapter, the importance of export credits in economic growth is explained. In the study, the correlation coefficient calculated for the period of 2003 - 2015 is 0,514. This reveals that there is a positive relationship between export credit growth and economic growth. Thus, the increase in export credits increases economic growth. The work is terminated with the conclusion section. The data used in the study are obtained from the institutions such as the Central Bank, the Banking Regulation and Supervision Agency and the World Bank.