Türkiye'de KOSGEB desteklerinin KOBİ'ler üzerindeki etkileri
Effects on SMEs KOSGEB supports in Turkey
- Tez No: 590467
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin belkemiği olarak nitelendirilen girişimlerden olan KOBİ'ler esnek yapıları, katma değere faydaları, istihdamdaki rolleri ve ihracattaki payları düşünüldüğünde önemleri oldukça büyüktür. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de ekonomik gelişmenin belirleyicilerinden olan girişimciliğin desteklenmesi için politikalar üretilmektedir. Bu kapsamda Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)'nın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ)'in gelişmesi ve ilerlemesi için destek sağlaması önemli bir husustur. Bu çalışmada, Türkiye'de KOSGEB tarafından KOBİ'lere sağlanan desteklerin KOBİ'ler üzerindeki etkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde girişimcilik, KOBİ ve KOSGEB ile ilgili kavramsal bir çerçeve çizilmiş, ikinci bölümde ise KOSGEB desteklerinin Türkiye ekonomisine katkıları incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise, KOSGEB tarafından KOBİ'lere il bazında sağlanan desteklerin etkisinin incelenmesi amacıyla, 2010-2017 dönemi arasındaki Türkiye'deki KOBİ sayıları ile bu KOBİ'lere KOSGEB tarafından sağlanan destek miktarları Panel Veri Analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak ise KOSGEB'den derlenen ve toplamda 1296 adet gözlem değerinden oluşan verilere ilişkin tanımlayıcı istatistikler sunularak grafiklerle yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de 2010-2017 yılları arasındaki KOSGEB destek miktarları ile ekonomik büyüme göstergelerinden biri olan KOBİ sayıları arasında doğru orantılı bir gelişme yaşandığı belirlenmiştir. KOBİ'lerin desteklenmesi ile yeni istihdam alanlarının açılmasına ve dolayısıyla da ekonomik büyümeye de destek olunduğu hususu çalışma ile ulaşılan bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
SMEs, which are considered to be the backbone of developed and developing economies are very important in terms of their flexible structure, added value benefits, their roles in employment and their share in exports. Policies are produced in Turkey, as in many countries for the promotion of entrepreneurship, one of the determinants of economic development. Within this scope, it is important that the Presidency of Development and Support Administration of Small and Medium Enterprises (SMEDSA) provides support for the development and progress of Small and Medium Business (SME). In this study, the support provided to SMEs by SMEDSA in Turkey aimed to investigate the effects on SMEs. In the first part of the study, the conceptual framework related to entrepreneurship, SMEs and SMEDSA is drawn in the second part of the study their contributions to the Turkish economy were examined. In the application part of the study, in order to examine the effect of the support provided by SMEDSA to SMEs on provincial basis, Turkey between 2010-2017 period, with the number of SMEs in 81 provinces and the amount of support provided to these SMEs by SMEDSA was analyzed by Panel Data Analysis method. As a result, descriptive statistics related to the data compiled from SMEDSA and consisting of a total of 1296 observation values were presented and interpreted with graphs. As a result of the study, the amount of support with SMEDSA in Turkey between the years 2010-2017, one of the indicators of economic growth is determined that there is a direct proportion between the number of SMEs development. Another result reached by the study is that the support of SMEs and the opening of new employment areas and thus the economic growth are supported.