Ters lojistiğin sosyal sorumluluk açısından değerlendirilmesi
Reverse logistic in terms of social responsibility of enterprises
- Tez No: 466009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte artan üretim ve tüketim miktarları, atıkların çevre ve toplum için zararlı boyutlara ulaşmasına ve kaynakların giderek azalmasına neden olmuştur. Bu durum ise toplumun refahı ve çevre açısından hayati önem taşıyan hem işletme içi hem de işletme dışı faaliyetler olarak tanımlanabilecek kurumsal sosyal sorumluluğun öneminin giderek artmasını sağlamıştır. Genel olarak işletmeler tarafından ekonomik faydaları ve yasal zorunluluklar nedeniyle uygulanan ters lojistik faaliyetler de, günümüzde atıkların önemli boyutlara ulaşması ve kaynakların azalması sebebiyle işletmelerin sosyal sorumlulukları arasında yer almaya başlamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde lojistik ve ters lojistik kavramları incelenmiş, ters lojistik faaliyetler detaylarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde kurumsal sosyal sorumluluk kavramı ele alınmış ve işletmelerin sosyal sorumlulukları açısından ters lojistik faaliyetler değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Malatya Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelere uygulanan anket çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Uygulamada genel olarak, işletmelerin çevreye ve topluma karşı hissettikleri sorumluluk düzeyi, ters lojistiği sosyal bir sorumluluk olarak algılama düzeyleri, işletmeler açısından çevre ile ilgili yasal düzenlemelerin yeterliliği, müşterilerin çevrenin korunması konusunda düşünceleri ve ters lojistiğin işletmeler tarafından stratejik seviyede önemsenme düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. İşletmelerin bu konulardaki düşünceleri, işletmelerin yaşı, büyüklüğü, faaliyet gösterdikleri pazar ve sektörler açısından değerlendirilmiştir. Yapılan uygulama neticesinde, işletmeler arasında genel itibariyle büyüklük ve faaliyet gösterilen pazar açısından anlamlı düzeyde farklılık oluşmuştur. Ancak ters lojistiğin büyüklük ve faaliyet gösterilen pazar açısından uygulanma düzeyi ile sosyal bir sorumluluk olarak değerlendirilmesi arasında bir orantı olmadığı görülmüştür. Bu sebeple, birçok işletmenin ters lojistiği ekonomik açıdan değerlendirdiği, henüz sosyal sorumluluk açısından önemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı değerlendirilmektedir. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ile birlikte müşterilerin işletmelerden beklentisi de aynı düzeyde artacağından, böylece işletmelerde de ters lojistik uygulamaları yaygınlaşacak ve işletmelerin sorumluluk düzeyleri artacaktır.
Özet (Çeviri)
Along with the rapid development of technology increasing amounts of production and consumption, gave rise to waste reaching harmful dimensions to environment and community also caused resources decrease by going. This is vitally important in terms of the prosperity of society and the environment; both in-house as well as non-operating activities can be defined as the importance of corporate social responsibility led to a steadily growing. In general the reverse logistics activities implemented by businesses due to economic benefits and legal or regulatory requirements, started to take in social responsibilities of enterprises today by significant proportions of the waste and exhaust of resources. In the first part of this study logistics and reverse logistics concepts were investigated, reverse logistics activities tried to be explained in detail. The second part discusses the concept of corporate social responsibility and the social responsibility of enterprises in reverse logistics activities. In the last chapter the results of the questionnaire study applied to businesses in Malatya Organized Industrial Zone was evaluated. In general practice, the level of responsibility towards environment and society enterprises feel, detection level of reverse logistics as a social responsibility, sufficiency of legal regulations regarding to the environment according to businesses, customers' ideas about environmental protection and enterprises' caring degree of reverse logistics at strategic level has been tried to be determined. Mentioned Businesses' reviews evaluated in terms of their age, size and their market and sectors of activity. As a result of the application, differences at significant level occurred generally between enterprises in regards to size and market being activated. However observation is the implementation level of the reverse logistics in terms of size and the market that activity shown has no ratio with its evaluation as a social responsibility. For this reason the assessment is, many businesses, take reverse logistics into consideration as economically, but not having adequate information about its importance as social responsibility. Along with the community become self-conscious about the case, customer expectations from the businesses would increase with the same level, therefor the reverse logistics applications in enterprises will grow up and the responsibility level of enterprises will increase.