Varoluşçu teoloji bağlamında Paul Tillich'te din felsefesi
Philosophy of religion in Paul Tillich in the context of existentialist theology
  1. Tez No: 466031
  2. Yazar: MUSTAFA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNCAY AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son dönem varoluşçu felsefecilerden biri olan Paul Tillich'in din felsefesini ele alan bu çalışma, bütüncül ve eleştirel bir yöntem kullanılarak; anlama, yorumlama ve karşılaştırma ilkelerine bağlı kalınarak hazırlanmıştır. Bu araştırma bir giriş bölümü olmak üzere toplam üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi, temel kavramları ve sınırlılıkları belirlenmiştir. Birinci bölümde, Tillich'in hayatı hakkında bilgi verilmiş, kullandığı temel kavramların çözümlenmesi yapılmış ve varoluşçuluk ayrımları yapılmıştır. İkinci bölümde, Tillich'in Tanrı'ya bakışı ve dinin diğer alanlarla ilişkisi incelenerek sonuca gidilmiştir. Sonuç olarak, Tillich, felsefe geleneğinden yararlanmıştır. Gelenekten almış olduğu birikime dinamizm kazandırarak günümüze taşımıştır. Tillich'in Tanrı tasavvuru bir nevi felsefenin ve dinin Tanrı'sını birleştirme çabasıdır. Dinin diğer alanlarla ilişkisini açıklarken ise her alanın kendi içindeki özgünlüğünü öne çıkarmaktadır. Fakat, bu özgünlüğün bu alanların birbirleriyle ilişkilerini engellemediğini vurgulamaktadır. Tillich ayrıca kültürle dinin birbirlerinin farklı yüzleri olduğunu belirtmiştir. Hayatın dinamizmi içerisinde bu alanların dinamizminin devam ettiğini açıklamak için protestan ilke kavramını kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of Paul Tillich's philosophy of religion, one of the last existentialist philosophers, is prepared by using a holistic and critical method; and it is shaped by being bound to the rules of understanding, interpretation and comparison. This research is composed of three parts including the introduction. In the introduction part of the study; the subject, purpose, method, basic concepts and limitations of the research are determined. In the first part, the information is given about life of Tillich, the basic concepts used are analyzed and differentiation of existentialism is made. In the second part, Tillich's view of God and the relation of religion with other fields are examined and found a way to conclusion. As a result, Tillich has benefited from the philosophical tradition. The tradition has gained momentum by giving it dynamism thanks to Tillich. Tillich's effort is a struggle to unite God of philosophy and God of religion. While explaining the relation of religion to other fields, he emphasizes the originality of each field within itself. However, this originality emphasizes that these areas do not interfere with each other. Tillich also states that culture and religion are different faces of each other. He uses the concept of protestant principle to explain that dynamism of these areas continued in our dynamism of life.