Artvin yöresi halk oyunları müziklerinin icra farklılıklarının incelenmesi
Research of performance differences in Artvin folk dance music
- Tez No: 466082
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SAYDAM, ÖĞR. GÖR. MEHMET YÜCEL PAŞMAKÇI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Halk Kültürü değerlerinde yıllar içerisindeki değişim ve gelişim 'anonim' kavramını oluşturmuştur. Ancak 21. yüzyılda Dünyada ve Ülkemizde hızlı değişim kültür değerlerinin anonimleşmesinin ötesinde, olumsuz yönde etkilenmesi gibi bir sonucu doğurmaktadır. Bu çalışma Artvin yöresinde uzun yıllar oynanmakta olan Halk Oyunları müziklerinin bu değişimlerden nasıl etkilendiğinin tespitini amaçlamaktadır. Çalışmada, 1999 yılında yöreden elde edilen kayıtlarda, zurnada Yasin Torun, davulda Mümin Kara ve 2017 yılında zurnada Erdem İlkay, davulda Can Demir'in ve 2017 yılında Ankara'da yıllarca Artvin Halk Oyunları ekiplerine Akordeon çalmış bölgede bilinen akordeon icracısı Nurettin Demir'in icralarının notaları ve de TRT Müzik Dairesindeki notaların karşılaştırılması sonucunda tespitler yapılmıştır. Karşılaştırmalarda Atabarı ve Cilveloy ezgilerinin büyük oranda değişim göstermediği ve korunduğu, diğer incelenen oyun müziklerinin çok belirgin olmasa da değişimler gösterdiği ve icra farklılıklarının olduğu saptanmıştır. Özellikle 5/8 tartımı ile yazılan notaların 9/8 veya 9/16 lık tartımlarda yazılması gerektiği ortaya çıkmıştır. TRT Müzik Dairesinin repertuarında bulunan ilgili oyun müziği notalarının yine aynı kurumun 2010 yılında Artvin Halk Oyunları isimli Cd ve Dvd'lerinde kullanılan notalarda farklılıklar tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, yöredeki diğer oyunların da incelemeler sonucu tespitler yapılıp yörenin kültür değerlerinden olan Halk Oyunu ezgilerinin korunması ve geleceğe taşınması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The change and development over the years in Folk Culture values created the concept of 'anonymous'. However, beyond the anonymization of cultural values, the rapid change in the world and our country in the 21st century has created the result of being negatively affected. This study aims to determine how the folk music of Artvin region, which has been performed for long years, is influenced by these changes. In the study, determinations have been made as a result of comparison made between the recordings obtained from the region in 1999, where Yasin Torun played the clarion, Mümin Kara played the drums, and the recordings in 2017, where Erdem Ilkay played the clarion and the notes of Can Demir's performance on the drums, and Artvin Folk Dances teams Accordion player in the region for years known accordionist Nurettin Demir's notes of performance in 2017 in Ankara, and the notes of the TRT Music Section. In comparison, it was determined that the Atabari and Cilveloy tunes did not change much and were preserved, while the other examined folk music showed changes, although not very obvious, and that there were differences in their performances. After the measurements it has been revealed that especially the notes written in 5/8 scale should be written in 9/8 or 9/16 scale. It has been found that the relevant folk music notes in the repertory of the TRT Music Department had difference with the notes that were used in 2010 on CDs and DVDs, named Artvin Folk Dances, of the same institution. The results of this study showed that determinations should be made after the examinations done on other games of the region and it should be ensured that the Folk Dance melodies, which are cultural values of the region, are protected and carried to the future.