Ceza infaz kurumları personelinin farklı birimlerde çalışmalarının duygu durumları üzerindeki etkisi
The influence of working in different units in prison on the emotioanal states of prison staff
  1. Tez No: 466101
  2. Yazar: SEDAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma ceza infaz kurumunda görev yapan personelin depresyon ve anksiyete düzeylerini belirlemek; bu duygu düzeylerinin deneklerin bazı kişisel özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak amacı ile yürütülmüştür. Araştırmada ceza infaz kurumu çalışanların görüşlerinin birimlere göre, bulundukları birimlerde çalışma sürelerine göre, cinsiyet durumlarına göre ve eğitim düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterip, göstermediği; depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırma ceza infaz kurumlarında farklı birimlerde görevli kişiler üzerinde yapılmıştır. Ölçekleri uygulamaya alınan 398 çalışan araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Beck Depresyon Ölçeği”ile“Beck Anksiyete Ölçeği”uygulanmıştır.“Beck Depresyon Ölçeği”, Beck ve arkadaşları (1961) tarafından geliştirilmiş olup, ülkemizde geçerlilik ve güvenilirlik çalışması, Hisli (1988) tarafından yapılmıştır.“Beck Anksiyete Ölçeği”, Beck ve arkadaşları (1988) tarafından geliştirilmiş olup Türkçeye uyarlaması ise Ulusoy ve arkadaşları (1998) tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan toplanan verilerin analizi“SPSS 22.0 for Windows”alt testleri ile yapılmıştır. Grup normal dağılım göstermediğinden dolayı çalışma verileri değerlendirilirken nonparametrik testler kullanılmıştır. Aritmetik Ortalama, Mann-Whitney Test-U Testi, Kruskal Wallis-Testi ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to determine the levels of depression and anxiety of the staff working in the penitentiary institution; It was carried out with the aim of revealing whether these levels of emotion differed significantly according to some personal characteristics of the subjects. According to the survey, the opinions of the prison staff showed that there was a meaningful difference according to the units, according to the working time, gender status and education level in the units they were in; Depression and anxiety levels were also examined. The research was carried out on people in different units in the penal execution institutions. The sample of 398 researchers who took the scales into practice was created.“Personal Information Form”and“Beck Depression Scale”and“Beck Anxiety Scale”prepared by participant researchers were applied. The Beck Depression Scale was developed by Beck et al. (1961) and validity and reliability study in our country was carried out by Hisli (1988). The“Beck Anxiety Scale”was developed by Beck et al. (1988) and Turkish adaptation was performed by Ulusoy et al. (1998). Analysis of data collected without research was done with the sub-tests“SPSS 22.0 for Windows”. Because the group did not show normal distribution, nonparametric tests were used when the study data were evaluated. Arithmetic Mean, Mann-Whitney Test-U Test, Kruskal Wallis-Test and Spearman Correlation Test were used.