Okul öncesi çocuklarının anksiyete belirtileri ile anne baba tutumu arasındaki ilişki
Correlation between the anxiety symptoms of pre-school children and the attitude of parents
  1. Tez No: 466102
  2. Yazar: BEGÜM SİRKECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı; okul öncesi çocuklarda ne tür anksiyete bozuklukları olduğunu, bu anksiyete bozukluğu türlerinin belirlenmiş değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ve anksiyete bozukluğu türleri ile ebeveyn tutumları arasında ilişki olup olmadığını incelenmiştir. Araştırmanın çalışma örneklem grubunu Bursa İli Osmangazi ilçesinde bulunan bağımsız anaokullarında okuyan 4-6 yaş arası okul öncesi dönem çocukları oluşturmaktadır. Toplamda 358 ebeveyne ulaşılmış ve ölçekler ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete Ölçeği (OÖÇAÖ), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için frekans ve yüzde istatistiklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın diğer alt problemlerini analiz etmek için ise Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Ölçekler arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığını test etmek için de Pearson Korelasyon testinden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, okul öncesi çocuklarının özgül fobi düzeyi toplumsal kaygı bozukluğu, yaygın kaygı bozukluğu ve ayrılık kaygı bozukluğu düzeylerine oranla daha fazla olduğu görülmüştür. Çocukların anksiyete türlerinin yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık ortaya çıkmamıştır. Çocukların anksiyete türlerinin ailenin aylık gelir durumu değişkenine göre anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Çocukların anksiyete türlerinin anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu arasında toplumsal kaygı bozukluğu, yaygın kaygı bozukluğu ve ayrılma kaygı bozukluğu alt boyutları arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmazken özgül fobi alt boyutunda anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Ebeveynlerin sergilemiş oldukları tutumlardan demokratik tutumun otoriter, izin verici ve koruyucu tutumlarına göre daha fazla sergilendiği görülmüştür. Çocukların anksiyete bozukluğu türleri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişki açısından incelendiğinde çocukların anksiyete belirtileri ile ebeveyn tutumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler : Ebeveyn Tutumu, anksiyete, okul öncesi
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze what type of anxiety disorders the pre-school children have, whether these anxiety disorder types differ from predetermined variables and whether there is a correlation between anxiety disorder types and parent‟s attitudes. The sample group of this study is 4 to 6 years old preschool students studying in the individual kindergartens at the district of Osmangazi in the city of Bursa. 358 parents have been reached in total and the scales were fulfilled by the parents. In the study, Anxiety Scales at Pre-School Children (OÖÇAÖ), Parent Attitude Scale (ETÖ) and demographic information form are used as data collection tool. The analysis of the data obtained in the study was conducted in SPSS 22.0 program. Frequency and percentage statistics are benefited in order to ascertain the socio-demographic characteristics of the students. Independent Samples t-Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis test and ANOVA test were utilized so as to analyze other sub-problems of the study. Pearson Correlation Test was conducted in order to test whether there is a meaningful correlation between the samples. At the end of this study, it was seen that specific phobia level of the children is higher than social anxiety disorder, common anxiety disorder and separate anxiety disorder level when arithmetic averages are assessed. Children‟s anxiety types have no meaningful difference emerged in terms of age and gender variables of. Children‟s anxiety types have a meaningful difference ascertained in terms of family‟s monthly income status. While children‟s anxiety types have no meaningful difference was detected between mother‟s educational status and father‟s educational status and among the sub-dimensions of social anxiety disorder, common anxiety disorder and separate anxiety disorder, a meaningful difference was monitored at the sub-dimension of the specific phobia. It was seen that the democratic attitude, which is among the attitudes performed by the parents, is more frequent than authoritarian, permissive and protective attitudes. When the correlation between children‟s anxiety types and the attitude of the parents, it was concluded that there is no meaningful difference between the symptoms of children‟s anxiety disorder and the attitude of the parents. Keywords : Parental Attitude, anxiety