Bağlanma stillerinin romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisi
Effect of attachment styles on romatic relationship satisfaction
  1. Tez No: 466100
  2. Yazar: DİLA SOĞANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bağlanma stillerinin romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 100 kadın ve 100 erkek olmak üzere toplam 200 romantik ilişkisi olan yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri I (YİYE I)”ve“İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ)”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Gruplu değişkenler arasındaki ilişki ki-kare analizi ile test edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında, Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, bağlanma stili ile romantik ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İlişki doyumu düzeyinin belirleyicisi olarak kaygı ve kaçınma ile arasındaki ilişkinin güçlü olduğu görülmüştür. Bağlanma stilinin ilişki doyumuna etkisi incelendiğinde kaçınma düzeyinin ilişki doyumu düzeyini azalttığı saptanmıştır. Güvenli bağlanma stiline sahip yetişkinlerin romantik ilişki doyumunun puanları kayıtsız bağlanma stiline sahip kişilerin ilişki doyumu puanlarından daha yüksek bulunmuştur. Saplantılı bağlanma stiline sahip yetişkinlerin romantik ilişki doyumu puanları, kayıtsız bağlanma stiline sahip yetişkinlerin romantik ilişki doyumu puanlarından daha yüksek bulunmuştur. Güvenli ve saplantılı bağlanma stiline sahip yetişkinlerin romantik ilişki doyumu puanları incelendiğinde, korkulu bağlanma stiline sahip yetişkinlerin romantik ilişki puanından daha yüksek olduğu görülmüştür. Bağlanma stilleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kaygı bağlanma stili ile ilişki süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu çalışma kapsamında ele alınan diğer değişkenler ile ilişki doyumu arasındaki ilişkilere dair bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of attachment styles on romantic relationship satisfaction. The sample of the research consists of a total of 200 adults, being 100 females and 100 males, who had romantic relationships. The data of the study were collected by means of“Experiences in Close Relationships (ECR)”and“Relationship Assessment Scale (RAS)”. The data obtained in the study were analysed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 22.0 program. Number, percentage, mean, average and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The relationship between grouped variables was tested by chi-square analysis. T-test was used for the comparison of quantitative continuous data between two independent groups whereas; one-way Anova test was used for the comparison of quantitative continuous data between more than two independent groups. The Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences following the Anova test. According to the results of the research, a significant relationship was found between attachment style and romantic relationship satisfaction. The relationship between anxiety and avoidance was found to be stronger as a determinant of the level of relationship satisfaction. When the effect of the attachment style on the relationship satisfaction was examined, it was determined that the level of avoidance decreased the level of relationship satisfaction. The scores of romantic relationship satisfaction of adults with a secure attachment style were found to be higher than the relationship satisfaction scores of those with an indifferent attachment style. The romantic relationship satisfaction scores of adults with the obsessive attachment style were found to be higher than the romantic relationship satisfaction scores of the adults with the indifferent attachment style. When the romantic relationship satisfaction scores of adults with a secure and obsessive attachment style were examined, it was found that adults with fearful attachment style had higher romantic relationship scores. The result of examining the relationship between attachment styles and relationship satisfaction was found to be statistically significant. A statistically significant difference was found between anxiety attachment style dimension and duration of relationship. Findings related to the relationship between other variables and relationship satisfactions discussed in this study were discussed in the related literature.