Kat mülkiyetine getirilen yenilikler
Reforms that brought about floor possessi̇on
- Tez No: 466133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kat mülkiyeti, sosyal ve ekonomik ihtiyaçların zorunlu kıldığı, aynı yerde birden fazla kişinin konut ihtiyacının giderilmesi amacıyla kabul edilen bir yapının belli bir bölümü üzerinde kurulmuş, bağımsız ve özel bir mülkiyet türüdür. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ise, bu özel mülkiyet türünü düzenleyen en önemli mevzuat olmakla birlikte, 1166, 2814, 3227, 3770, 5711, 5912, 6111, 6462 ve 6645 sayılı Kanunlar ile 431 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında birçok kez değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklikler içinde, şüphesiz, 14.11.2007 tarihli 5711 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, toplu yapıya ilişkin düzenlemeler yanında uygulamaya yönelik önemli değişiklikler de getirilmesi bakımından büyük öneme sahiptir. Açıklanan sebeple bu çalışmada öncelikle“kat mülkiyeti”kavramı ve hukukî niteliği üzerinde durulacak, ardından 5711 sayılı Kanun ile getirilen değişiklikler kapsamlı şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Floor alliance is an independent and private property type established on a certain part of a structure that required by social and economic needs and accepted for the purpose of solving the housing needs of more than one person in the same place. 634 number The Law on the Ownership of Houses , together with the most important legislation regulating this proprietary property, has been amended many times under the Law No. 431and by KHK , Laws No. 1166, 2814, 3227, 3770, 5711, 5912, 6111, 6462 and 6645 has changed. In these changes, of course, the Law on the Amendment of the Law on the Ownership of Houses No: 5711 dated 14.11.2007 has a big precaution in terms of bringing about important changes in the implementation as well as the arrangements related to the collective structure. That's why, the concept of“floor alliance ”and its legal nature will be emphasized and then the changes brought about by the Law No. 5711 will be searched in detail.