Tedarik zinciri risklerinin işletme performansına etkisi ve tedarikçi ilişkilerinin moderatör (Düzenleyici) rolü
The effect of supply chain risks on the performance of organizations and the moderator role of the supply relations
  1. Tez No: 466137
  2. Yazar: MERT ÖZGÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerinde gerçekleşen hızlı değişim ile küresel dünyada işletmeler zorlu rekabet koşulları altında varolma mücadelesi vermektedir. Özellikle doğal felaketler, sosyo politik nedenler işletmelerin bu amaçlarını tehdit etmeye, işletmelerin performansları üzerinde olumsuz bir baskı oluşturmaya başlamıştır. Tedarik zinciri risklerinin işletme performansına olan olumsuz etkilerini en aza indirmek, işletmelerin açısından önemlidir ve tedarikçilerle ilişkilerin, oluşabilecek olumsuz etkilerin azaltılmasında önemli katkısı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma; tedarik zinciri risklerinin işletme performansı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı ve bu etkileşimde tedarikçi ilişkilerinin düzenleyici rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma TRC1 Bölgesi'nde bulunan OSB'lerdeki işletmeler üzerinde yapılmıştır. 302 orta ve üst düzey yöneticiden toplanan veriler SPSS ve AMOS paket programlarıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde; tedarik zinciri riskleri alt boyutları ile işletme performansı ve tedarikçi ilişkileri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiş, tedarik zinciri risklerinin işletme performansı üzerinde, tedarikçi ilişkilerinin tedarik zinciri riskleri üzerinde, ayrıca tedarikçi ilişkilerinin tedarik zinciri risklerinin işletme performansına etkisinde moderatör (düzenleyici) etkisinin olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations struggle to sustain their existence under very harsh competition conditions in the global world, which is the result of the fast change in telecommunication and information technologies. The changes especially in the business world and in social life, natural disasters, socio-political reasons have gained a role that threatened the aims of organizations, and started a negative stress on the performances of organizations. Reducing the negative effects of supply chain risks on business performance is crucial for businesses and is thought to be a significant contribution to reducing the potential adverse impacts of suppliers. This study aims to determine the effect of supply chain risks on the performance of organization, and to determine the moderator role of the supply chain risks on the performance of organizations in this interaction. The study was conducted on the manufacturing companies that were active in the (OIZ) in TRC 1 region. The data that were collected from 302 medium and top-level managers were analyzed with the SPSS and AMOS Package Programs. As a result of the analyzes, a significant relationships between supply chain risk sub-dimensions, business performance and supplier relationships, and found that the effects of supply chain risks on business performance are moderator effects on supply chain risks of supplier relations and supply chain risks of supplier relations on business performance.