Modernleşme ve yeniden islamlaşma: Kadınların perspektifinden Türkiye ve İran'ın karşılaştırılması
Modernization and reislamization: Comparison of the perspective of women in Iran and Turkey
- Tez No: 466166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, kadınların 2003 ile 2014 yılları arasında İran ve Türkiye'de modern-ulusal projelere entegrasyonunun karşılaştırmalı bir analizini yapmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın Türkiye bölümü, Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki yönetimini kapsamaktadır (2003-2014). Araştırmanın İran bölümü ise, Mahmud Ahmedinejad yönetimini (2005-2013) ele alacaktır. Anthony Marx'ın milliyetçilik teorisini genel çerçeve alarak, bu tez, Türkiye ve İran'daki kadın ve ulus-devlet ilişkilerini, üç alanın analizi ile inceleyecektir: aile planlaması, eğitim ve istihdam. Sonuç olarak Türkiye ve İran'da laik ya da dinsel modern milliyetçiliğin, tarihsel olarak paternalist ve aile merkezli olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda, kadınların üniversitelere kaydı ve Türkiye ve İran'daki düşük doğum oranı istatistiklerine rağmen, kadınların işgücü piyasasına düşük katılımı, ataerkil perspektiflerin bozulmadan kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at comparing the integration of women in modern-national projects in Iran and Turkey between 2003 and 2014. For the Turkish part, this research covered the administration of Recep Tayyip Erdoğan as Prime Minister (2003-2014). For the Iranian part, this study will be focus on the administration of Mahmud Ahmadinejadh (2005-2013). By applying the theory about nationalism of Anthony Marx, this thesis will study women and nation-state relations in Turkey and Iran in three areas: family planning, education and employment.As a result it was found that in Turkey and Iran the modern nationalism, secular or religious, has been historically paternalist and family centered. On this subject, in spite of the statistics about women enrollment in universities and the low fertlity rate in Turkey and Iran, the low participation of women in the labor market shows that patriarchal perspectives remain intact.