Etik liderlik ve tükenmişliğin üretim karşıtı iş davranışları üzerindeki etkileri: Ankara üretim sektöründe bir uygulama
The effects of ethical leadership and burnout on counterproductive work behaviors: A study on Ankara manifacturing sector
  1. Tez No: 466165
  2. Yazar: MEHMET ARIKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada; üretim karşıtı iş davranışları üzerinde, etik liderlik ve tükenmişlik algısının doğrudan etkisi ile birlikte etik liderliğin üretim karşıtı iş davranışları üzerindeki etkisinde, tükenmişlik algısının aracılık rolü araştırılmaktadır. Literatürde yer alan çalışmalardan farklı olarak, etik liderliğin üretim karşıtı iş davranışları üzerindeki etkisinde tükenmişlik algısının aracılık rolüne odaklanılarak geliştirilen model ile literatüre katkı sağlanmaya ve liderlere kolaylık sağlayacak bazı ipuçlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Üretim sektöründeki çalışanların üretim karşıtı iş davranışlarını, tükenmişlik ve etik liderlik algıları arasındaki etkileşimi ölçmeye çalışan bu araştırmanın evrenini Ankara Sanayi Odası'na üye üretim şirketleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise kolayda örneklem yoluyla seçilmiş 400 çalışanı kapsamaktadır. Araştırmada yapısal model kurulmuş ve yol analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda etik liderliğin tükenmişlik ve üretim karşıtı iş davranışları üzerinde negatif yönde etkisi olduğu, etik liderliğin üretim karşıtı iş davranışları üzerindeki etkisinde tükenmişliğin kısmi aracılık etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre akademisyen, araştırmacı, uzman ve uygulamacılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is on mediation role of burnout in the relation between ethical leadership and counterproductive work behaviors as well as direct effect of ethical leadership and burnout on counterproductive work behaviors. With a different perspective from literature, contribution to literature and some hints for leaders to facilitate are aimed by means of model developed focusing on mediation role of burnout. The population of the study revealing perceptions of employees in manifacturing industry on counterproductive work behaviors, burnout, and ethical leadership contains manufacturing companies, member of Ankara Chamber of Industry. The sample of the study comprises 400 employees. Structural model is established and path analysis is conducted. Consequently, analyses reveal that ethical leadership has a negative effect on burnout and counterproductive work behaviors and there is a partial mediation role of burnout in the relation between ethical leadership and counterproductive work behaviors. To this end, some recommendations are made to academia, researchers, experts, and practitioners.