Kırgızistan'da hayatın geçiş dönemleri ile ilgili halk inanışları ve uygulamaları (Ölüm örneği)
Folk beliefs and practices related to transition periods of life in Kyrgyzstan (Death example)
  1. Tez No: 948010
  2. Yazar: NAZAIYM ZULPUKAAR KYZY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EŞMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, geçiş dönemlerine ait Kırgız halk inanışlarını doğum, evlilik ve ölüm gibi insan hayatının üç temel geçiş evresi çerçevesinde inceleyerek bu inanışların tarihsel süreklilik ve dönüşüm dinamiklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, özellikle Sovyetler Birliği döneminde uygulanan ideolojik müdahalelerin, İslamlaşma sürecinin farklı aşamaları ile geleneksel Türk dini inanışlarının halk kültürü üzerindeki etkileri karşılaştırmalı ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, söz konusu geçiş ritüellerinin yalnızca geleneksel bir folklorik miras değil, aynı zamanda bireylerin toplumsal kimliklerinin, dini algılarının ve kolektif aidiyet duygularının inşasında merkezi bir rol üstlendiği ortaya konmuştur. Halk inanışlarının, modernleşme, sekülerleşme ve ideolojik baskılar gibi dönüştürücü süreçler karşısında tamamen ortadan kalkmadığı, aksine çeşitli uyarlamalarla varlığını sürdürdüğü ve yeni anlam katmanlarıyla yeniden üretildiği tespit edilmiştir. Bu çalışma, Kırgız halk kültürünün dinî ve sosyal-kültürel dokusunu anlamaya yönelik özgün bir katkı sunmakla kalmayıp, halk inanışlarının modern toplumlardaki işlevi ve evrimine dair genel kuramsal çerçevelere de ışık tutmaktadır. Dolayısıyla bu araştırma, antropoloji, dinler tarihi, sosyoloji ve Orta Asya kültür araştırmaları gibi farklı akademik disiplinler için önemli bir başvuru niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the historical continuity and transformation dynamics of these beliefs by analyzing Kyrgyz folk beliefs of transitional periods within the framework of three basic transitional stages of human life such as birth, marriage and death. In the study, the effects of ideological interventions, especially during the Soviet Union period, on the different stages of the Islamization process and the folk culture of traditional Turkish religious beliefs are discussed with a comparative and holistic approach. Within the scope of the research, it has been revealed that these transition rituals are not only a traditional folkloric heritage, but also play a central role in the construction of individuals' social identities, religious perceptions and collective sense of belonging. It has been determined that folk beliefs have not completely disappeared in the face of transformative processes such as modernization, secularization and ideological pressures, on the contrary, they continue to exist with various adaptations and are reproduced with new layers of meaning. This study not only makes an original contribution to understanding the religious and social-cultural fabric of Kyrgyz folk culture, but also sheds light on general theoretical frameworks on the function and evolution of folk beliefs in modern societies. Therefore, this research is an important reference for different academic disciplines such as anthropology, history of religions, sociology and Central Asian cultural studies.