Kocaeli ilinde faaliyette bulunan seçilmiş imalat sanayii firmalarının iktisadi ve çevresel etkinlik analizi
Economic and enviromental efficiency analysis of selected manufacturing industry companies in Kocaeli province
- Tez No: 466207
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada öncelikle çevre kavramı ve iktisat bilimi arasındaki ilişkiler ele alınarak çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Daha sonra çalışmanın analiz bölümünde kullanılmış olan veri zarflama analizi yöntemi geleneksel araçları itibariyle tanıtılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Kocaeli ilinde imalat sanayi alt sektörlerinde 2008, 2010 ve 2012 yıllarında faaliyette bulunan firmaların ilk olarak farklı getiri varsayımları çerçevesinde iktisadi etkinlikleri hesaplanmıştır. İkinci aşamada istenmeyen çıktıları analize ilave etmekte kullanılan yeni modeller kullanılarak çevresel etkinlik düzeyleri elde edilmiş ve etkinlik düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın hipotezi yalnızca iktisadi etkilerin dikkate alınması sonucunda elde edilecek etkinlik skorlarının yanıltıcı olabileceğidir. Başka bir deyişle iktisadi girdi ve çıktılar ile birlikte istenmeyen çıktılar olarak ifade edilen çevresel çıktıların VZA modellerine ilave edilmesinin gerekli olduğunu ortaya koyabilmektir. Elde edilen bulgular kapsamında 2012 yılı için kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı alanı haricinde tüm imalat sanayi sektörlerinde istenmeyen çıktıların analize ilave edilmesi etkinlik sıralamalarını ve ortalamaları etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily the relationship between enviroment and economy has been examined in various aspects. Then the Data Envelopment Analysis method which was used in the application part of the study was introduced in scope of its conventional instruments. In the application part of the study, economic effectiveness of firms operating in subsectors of manufacturing industry in the Kocaeli region in 2008, 2010 and 2012 have been estimated within the frame of the different return assumptions. In the second part of the study, enviromental efficiency level were obtained as part of the new models that is used for adding undesirable output and then those efficiency levels have been compared. The hypothesis of this study is that the efficiency scores which were obtained by merely taking into account the economic impacts might be misleading. In other words, the main objective of this study is to show that enviromental outputs, denoted as undesirable output, should also be added to DEA models apart from the economic inputs and outputs. Within the context of the results, incorporating the undesirable outputs affect the ranking and efficiency averages in the manufacturing industry subsectors except for the area of the manufacture of chemicals and chemical product in 2012.