Bibliothèque Nationale de France 386 numaralı şiir mecmuası (İnceleme-metin)
Bibliothèque Nationale de France 386 numbered poem mecmuah (Examination-text)
  1. Tez No: 466208
  2. Yazar: CANSU KARAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Klasik dönemin edebî zevkini yansıtması açısından önemli bir yere sahip olan mecmualar, tarih ve sosyoloji disiplinleri açısından da büyük bir değere sahiptir.Bu çalışma kapsamında da Bibliothéque Nationale de France'tan temin edilen 78-753 numaralı,“Mecmua 386”adıyla kayıtlı şiir mecmuası ele alınmıştır. Çalışmada sayfa 12'den 226'ya kadar olan metin incelenmiştir. Mecmua 255 sayfadan oluşup 173 şiiri içermektedir. Mecmuada yer alan şiirlerin yazıldıkları yüzyıllar 15.-16. yüzyıl arasında çeşitlilik göstermektedir. Kapsamında Zâtî, Hayâlî, Necâtî, Ahmed Paşa, Kemâlî, Kadîrî, Ferrûhî, Lâmiî, Şeyhî, Revânî, Nizâmî, Nesîmî, Hitâbî, Remzî adlı şairlerin çeşitli şiirleri bulunmaktadır. Çalışmada bazı şairlerin şiirlerinin önceki çalışmalardan farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Şiirlerde yer alan mahlaslardan hareketle yapılan incelemeler sonucunda şiirlerin hangi şairlere ait olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bahsi geçen şairler dışında isimsiz ve tek beyitten oluşan şiirler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The poem journal which have a significant situated, in terms of they have reflected classical age's literary taste. In addition they are important value for history and sociolojy scholars. In this study comprised of examination pages from 12th to 226th of the journal titled“Mecmua 386”in the collection at Bibliotique National de France. This journal registered as number 78-753 in the library. This journal consisted of 225 pages and contains 173 poems. That which situated in the journal of the poems were written centuries varies from the 15th to the 16th. It contains of many poems of Zâtî, Hayâlî, Necâtî, Ahmed Paşa, Kemâlî, Kadîrî, Ferrûhî, Lâmiî, Şeyhî, Revânî, Nizâmî, Nesîmî, Hitâbî, Remzî. It has observed some present differences by comparing the printed works to the poems in the journal. Besides, unknown poems of some poets have revealed due to the this study. The journal has also contain anonymous poems.