Türk Hukukunda taşınmaz kavramına ve taşınmaz mülkiyetinin zamanaşımıyla kazanılmasına sistematik bakış
A systematic overview of the acquisition of immovable properties and immovable property in Turkish Law
  1. Tez No: 466210
  2. Yazar: ASLI BAHAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HERDEM BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Medeni Hukuk, kişilerin eşya üzerindeki uzun süreli hakimiyetine çeşitli hukuki sonuçlar bağlamıştır. Özellikle taşınmaz eşyanın günümüzdeki kıymeti dikkate alındığında, bunlar hakkındaki hak kazanımları teorik ve pratik açıdan hayli önem arz etmektedir. Taşınmaz kavramı, özel hukuka ve kamu hukukuna konu taşınmaz ayrımıyla incelenir. Bu ayrım da kendi içlerinde alt başlıklara ayrılır. Ülkemizde hala kadastro yapılmamış yerler olduğu için Medeni Hukuk alanındaki taşınmazlar tapulu ve tapusuz olarak irdelenir. Aslen İdare Hukukunun kapsamına giren kamu malları ise Kadastro Kanununda yer alan düzenlemeyle tespit edilir. Taşınmazın niteliği ile mülkiyet hakkının zamanaşımıyla kazanımı arasında sıkı bir ilişki vardır. Çünkü zamanaşımıyla kazanımın konusu kural olarak Medeni Hukukta düzenlenen özel mülkiyete elverişli taşınmazlardır. Öte yandan istisnai bazı düzenlemeler vardır ki devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların da bu yolla kazanılmasına imkan vermektedir. Böylelikle anılan taşınmazlar kamu hukuku alanından ayrılarak özel mülkiyete elverişli hale gelir. Çalışmanın ilk bölümünde taşınmaz kavramını, ikincisinde ise ilk bölümde yer alan bilgilerle bağlantılı olarak zamanaşımıyla kazanma yollarını sistematik açıdan inceledik.
Özet (Çeviri)
Civil law links to a variety of legal consequences for the long-term control of persons on property. When the importance of the immovable property is taken into consideration, the legal rights regarding these properties are theoretically and practically very important. The concept of immovable is examined with private law and public law. This distinction is divided into subheadings within themselves. Due to the fact that there are grounds in our country that are not cadastre obtained, the immovable property in the field of public law are viewed as titled and untitled. The public goods that are originally covered by the administrative law are determined by the regulations laid down in the Cadastre Law. There is a strict relationship between the qualification of property and gaining the right of property. Due to the fact that the subject of gaining the right of propety is eligible for private law. On the other hand, there are some exceptional arrangements that allow the state owned lands. Therefore, movable property is separated from public law and being eligible as private property. In the first part of our study, we examined the concept of the immovable property, and then the second part of the study we have systematically assessed the ways of prescription in conjunction with the information from the first part.